Şener, 'Hrant için, adalet için' diyerek gitti

Ergenekon kapsamında evi aranan ve gözaltına alınan Nedim Şener, polis aracına bindirilirken, "Hrant için, adalet için" dedi. Gazeteci Ahmet Şık da gözaltına alınırken kapıda bekleyen gazetecilere ''Dokunan yanar'' diye bağırdı.

03.03.2011 - 08:24

Türkiye, 3 Mart sabahına yeni bir Ergenekon operasyonuyla uyandı. Polis, İstanbul ve Ankara'da 11 evi sabah saatlerinde aramaya başladı.


Evi aranan isimlerden biri Ergenekon davası sanıklarından Prof. Dr. Yalçın Küçük. Polis Küçük'ün Ankara'daki eviyle ofisini de arıyor, ofise alarm sistemi nedeniyle giremeyen polis ekipleri çilingir yardımıyla alarmı durdurdu ve arama başlattı. Ünlü yazarın yıllar önce boşandığı eşi Temren Küçük'ün evinin kapısı da çilingir yardımıyla açıldı. Yalçın ve Temren Küçük'ün evlerindeki aramalar 8 saat sürdü ve akşam saatlerinde sona erdi.

Evi aranan gazeteciler arasında Nedim Şener ve Ahmet Şık isimleri öne çıkıyor. Evi arandıktan sonra gözaltına alınan Nedim Şener polis aracına bindirilirken, "Hrant için, adalet için" diye bağırdı.

Gazeteci Ahmet Şık'ın henüz basılmamış kitabı, Odatv baskınındaki bilgisayarlarda ele geçirilmişti. Ahmet Şık, polis nezaretinde evinden çıkarıldığı sırada, ''Dokunan yanar'' diye bağırdı.

Evleri aranan diğer kişiler ise;

- Odatv koordinatörü Doğan Yurdakul

- Odatv yazarı İklim Bayraktar

- Odatv yazarı Müyesser Uğur Yıldız

- Gazeteci Sait Çakır

- Odatv Ankara temsilcisi Mümtaz İdil

- Aydın Bıyıklı

- Eski MİT'çi Kaşif Kozinoğlu

Evleri aranan 11 isimle ilgili gözaltı kararı olduğu öğrenildi. Ankara'da gözaltına alınan isimlerin akşam saatlerinde İstanbul'a getirilmesi bekleniyor. Mümtaz İdil, Kaşif Kozinoğlu, Doğan Yurdakul'un gözaltına alındığı öğrenildi.

AHMET ŞIK İFADE VERMEYECEK
Gözaltına alınan gazeteci-yazar Ahmet Şık'ın avukatı Bülent Utku, Şık'ın oturduğu Mutlu Apartmanı'nın önünde gazetecilere açıklama yaptı.

Utku, aramanın Kabataş Setüstü'ndeki Hacı İzzet Paşa Sokağı'nda bulunan apartmanın üçüncü katında saat 07.00'da başladığını ve 13.30'da sona erdiğini söyledi. Evdeki arama sırasında avukatlar Bülent Utku ile Can Atalay da hazır bulundu.

Ahmet Şık'ın emniyette ifade vermeyeceğini belirten Utku, ''Müvekkilim, son zamanlarda hazırladığı (İmamın Ordusu) ismini vermeyi düşündüğü Fethullah Gülen'in cemaatteki örgütlenmesini anlatan kitap nedeniyle gözaltına alındığı düşüncesini bize iletti. Biz bu aşamadan sonra yakalama ve gözaltına alma kararına itiraz etmeyi düşünüyoruz. Gözaltı süresi henüz belli değil. Hazırlık soruşturması gizli'' dedi.

Bülent Utku, Ahmet Şık'ın evinden sim kartı ve dijital malzemelerin alındığını belirterek, ''CD'lerle ilgili itirazımız oldu, ama hazırlık soruşturması gizli olduğu için daha fazla bilgi vermek sakıncalı'' diye konuştu.

Bu arada, gözaltına alınan Ahmet Şık, polis nezaretinde evinden çıkarıldığı sırada dışarıda bekleyen yakınları ve arkadaşları tarafından alkışlandı.

CHP'DEN DESTEK ZİYARETİ
CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, destek vermek üzere Ergenekon soruşturması kapsamında evinde arama yapılan Oda TV yazarı Müesser Uğur Yıldız'ın Çankaya'daki evine geldi.

KOMŞULARI BAYRAK AÇTI
Polislerin, Nedim Şener'in Bakırköy Kartaltepe Mahallesi Akın Yolu Sokak Oğuzhan Sitesi'ndeki evinde arama yapmaya başlamasının ardından bazı komşularının pencerelerine ve balkonlarına Türk bayrağı astığı görüldü.

Bu arada Nedim Şener'in aracında da arama yapılıyor.

Nedim Şener'in bir hafta önce kalp ameliyatı olan eşi sabah saatlerinde polisler geldikten sonra evden çıkarıldı ve bir yakınlarının evine götürüldü.

EŞİ HASTANEYE KALDIRILDI
Geçen hafta ameliyat geçiren Şener'in eşi aramalar sırasında fenalaşınca hastaneye kaldırıldı.

ARABALARI DA ARANDI
Soruşturma kapsamında Nedim Şener'in evinde aramalarda bulunan polis ekibinden 2 görevli, Şener'in evin yakınında park halinde olan otomobilini de aradı. Polisler aracın bagajından bir torba içinde bulunan CD'ler ile bazı belgeler aldı.

Bu arada Prof. Dr. Yalçın Küçük'ün evinin yakınında park halinde bulunan otomobilinde de arama yapıldı.
Öte yandan Prof. Dr. Yalçın Küçük'ün ev ve ofisinde yapılan aramalar sona erdi. Aramalarda 12 çuval belgeye el koyuldu.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube ekipleri, Prof. Dr. Yalçın Küçük'ün Yüzüncüyıl Önce Sitesi'ndeki ev ve ofisinde sabah saat 05.00'te aramalara başladı. 28 polisin görev aldığı aramalarda, Küçük'ün okuduğu kitaplar, kütüphanesinde bulunan dergiler, belgeler incelendi.

Küçük'ün kütüphanesinde çok farklı dillerde yayınlanmış ve bazı bölümleri çizilmiş dergi ve kitapların incelenmesinin zaman aldığı öğrenildi. Yaklaşık 16 saat süren arama sonunda bazı belgelerin fotokopileri çekildi, bazı belgelere el koyuldu. Küçük'ün evinden ve ofisinden 12 çuval dolusu belge, belgelerin fotokopisi ve CD çıkartıldı. Çuvallar minibüsle emniyete götürüldü.

Arama süresince, çevik kuvvet ekipleri Küçük'ün evinin çevresinde önlem aldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...