NTV

'Senin yasağın bana sökmez'

Türkiye

CHP lideri Kılıçdaroğlu, partisinin Bağcılar'da düzenlenmesi planlanan halk konserine izin verilmemesi üzerine burada halka seslendi. Erdoğan'ı eleştiren Kılıçdaroğlu, "Senin yasağın bana sökmez" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bağcılar Meydanı'nda halka hitap etti.

Bu akşam CHP'nin Bağcılar'da düzenleyeceği halk konserine izin verilmemesini eleştiren Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'a "Senin yasağın bana sökmez" diyerek seslendi.

Partisinin ilçede düzenleyeceği halk konserine yasak getirilerek sözde kendilerinin geri adım atacağını düşünenlerin olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Bu ülkede şimdilik bir bölücübaşı var, adı Recep Tayyip Erdoğan. Toplumu, Alevi, Sünni diye bölüyor. Kürt-Türk diye bölüyor. Bağcılar meydanından söylüyorum o diktatör bozuntusu duysun. Bizim, Allahımız bir, Kuranımız bir, Peygamberimiz bir, Ehli Beytimiz bir. Burada da bir değil iki vali var. Birisi izin veriyor, birisi yasak getiriyor. Yani AKP'nin içinde 2 paralel yapı var. Asıl paralel yapıyı görmek istiyorsan, bak bakalım Kim izin veriyor, kim yasak getiriyor Bu hükümet, bitmiş bir hükümettir" diye konuştu.

Cumhurbaşkanının 76 milyonu kucaklaması gerektiğini söyleyen CHP lideri, "Öyle sabah, öğle, akşam, ikindi konuşmamalı. Az konuşmalı, öz konuşmalı. İtibarı olmalı" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanının hem doğuda hem batıda itibarı olması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Ortadoğu'yu görüyorsunuz kan gövdeyi götürüyor. İstanbul'da bir camide Kur'an yakıldı. Bir Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili, yanan Kuran'ı aldı, TBMM kürsüsünden bütün millete gösterdi. Recep Tayyip Erdoğan bir şey söyledi mi Hani bu dindardı. O dindar değil, din ticareti yapıyor. Bunu herkes böyle bilsin.

Cumhurbaşkanı adayı, Ortadoğu'da ağırlığı olan birisi olmalı. Ortadoğu'da akan Müslüman kanını durdurmalı. Ortadoğu'da barışı ve huzuru sağlamalı. Gazze'de etkili olmalı. Gelip Türkiye'nin kapılarını birilerinin çalması lazım. 'Siz Ortadoğu'ya barışı getirin, huzuru getirin' demesi lazım. Erdoğan olduğu sürece, kimse gelip kapıyı çalmayacak. Çünkü onun ne Ortadoğu'da ne Türkiye'de ne dünyada itibarı sıfırlanmıştır.

"Ekmeleddin Bey, dünya güzeli bir insan. Düzgün bir insan. Namuslu bir insan. Bir bilge insan. Dünyada itibarı olan bir insan. Kendi adına uluslararası kuruluşların ödül düzenlediği tek Türk vatandaşı. Bir ara kalktı dedi ki, 'Efendim o Mısır'da doğmuş'... Almanya'da doğan binlerce Türk var, Hollanda'da doğan var; senin torunun nerede doğdu Amerika'da doğdu. ABD vatandaşı değil mi İki yüzlülüğe bakın, riyakarlığa bakın. Şimdi kalkmış bu iki yüzlü adam, 'ben cumhurbaşkanı olacağım' diyor."