Genetik biliminin en büyük hedeflerinden olan 'programlanabilir' bakteri üretimi yolunda büyük bir adım atıldı.

Science dergisinde yayımlanan rapora göre, başka bir hücreye aktarılan genomun yeni hücrede de çalışmaya devam etmesinin önündeki engeller aşıldı. Böylece bilimadamlarının tamamen sentetik genom taşıyan yeni mikroorganizmalar yaratma hedefine doğru çok önemli bir adım atılmış oldu.

Dünyada ünlü sentetik biyoloji araştırmacısı Craig Ventor ve ekibinin yürüttüğü çalışmada, DNA’nın belirli bölgelerinde yerleşik enzimlerden oluşan proteinlerin oluşturduğu bağışıklık sistemi devre dışı bırakılabildi.

Bakteriler, özellikle virüslerden gelebilecek tehditlere karşı DNA’larını koruyan bir bağışıklık sistemine sahip. Bu sistemde, DNA’ya dışarıdan müdahale eden unsurların bağlantı noktalarına metil grubundan kimyasal bileşikler yapışıyor ve girişleri engelleniyor.

Bira mayasının içinde Mycoplasma genitalium adı verilen bakteriyi modifiye eden ekip, bakterinin metil bileşik iliştirme işlevini veya hedef hücrenin enzimlerini durdurduktan sonra DNA’yı yeni hücreye aktardı.

Ekibin nihai hedeflrinden en önemlisi, bakteri hücrelerine tamamen sentetik genom aktararak, istenen fonksiyonları yerine getirecek ‘programlanmış’ baktriler üretmek.