Şerafettin Elçi yaşamını yitirdi

KADEP lideri, Milletvekili Şerafettin Elçi, 74 yaşında yaşamını yitirdi. Başbakan Erdoğan ve çok sayıda siyasetçi, Elçi ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Ünlü yazar Yaşar Kemal de “O bir kahramandı” diye yazdı.

25.12.2012 - 20:29

Şerafettin Elçi yaşamını yitirdi

Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP) Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi, 74 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Bir süredir tedavi gören Şerafettin Elçi’nin, saat 18.40'da akciğer ve solunum yetmezliğine bağlı kalp durması nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.

Şerafettin Elçi için TBMM’de tören düzenlenecek. Törenin ardından Elçi’nin naaşı Şırnak’ın Cizre ilçesine gönderilecek.

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ve Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, Elçi ailesine hastanede taziyede bulundu.

Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, çok değerli bir yoldaşlarını, arkadaşlarını kaybettiklerini belirterek, ''Acımız büyük. Merhuma Tanrı'dan rahmet diliyoruz. Şerafettin Bey yaşamı boyunca, Kürt halkının özgürlük mücadelesinde hep duyarlı olmuştur. Ama aklını, duygularının önüne koyarak siyaset yapmıştır'' diye konuştu.‘O BİR KAHRAMANDI’
Şerafettin Elçi’nin vefatının ardından bir açıklama yapan yazar Yaşar Kemal, “Kürt tarihini, kültürünü, edebiyatını derinlemesine bilen, Türkiye’deki Kürtlerin sorunlarını yakından bilen bir siyaset adamıydı. Türkiye’nin demokratikleşme arayışı, namuslu ve tutarlı bir sesini yitirdi. Türkiye’de insanca ve kardeşçe yaşamak isteyen herkesin başı sağ olsun. O bir kahramandı.”

BAŞBAKAN’DAN TAZİYE ZİYARETİ
Başbakan Recep Tayip Erdoğan da akşam saatlerinde Elçi'nin, Çankaya Birlik Mahallesi'ndeki evine geldi.

Burada yaklaşık 45 dakika kalan Erdoğan, Elçi'nin ailesine ve yakınlarına başsağlığı diledi.

ÇAYKUR RİZESPOR’DAN BAŞSAĞLIĞI
Çaykur Rizespor Kulübü Başkanı Metin Kalkavan, Teknik Direktör Mustafa Denizli'nin de kayın pederi olan Şerafettin Elçi'nin vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı.

BAKANLIK DA YAPTI
Şerafettin Elçi, 14 Mart 1938 tarihinde Şırnak'ın Cizre ilçesinde doğdu.

İlk ve ortaokulu Cizre'de, liseyi Mardin'de okuyan Elçi, yüksek öğrenimini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladıktan sonra Diyarbakır'da avukatlık stajı yaptı.

Cizre'de bir süre avukatlık yapan Elçi, 12 Mart döneminde Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi sanıkları arasında Diyarbakır Askeri Mahkemesi'nde yargılandı ve 8 ay kadar askeri cezaevinde tutuklu kaldı.

Elçi, 1977 Milletvekili Genel Seçimleri'nde Mardin milletvekili olarak parlamentoya girdi. Şerafettin Elçi, 1978-1979 yılları arasında Bayındırlık Bakanı olarak görev yaptı.

12 Eylül darbesinden sonra tutuklanan Elçi, Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi ve Yüce Divan'da yargılanarak çeşitli cezalara çarptırıldı.

1992'de Kürt Hak ve Özgürlükler Vakfı'nın kurulmasına öncülük eden Elçi, vakfın kurucu başkanlığını yürüttü. Vakıf, 1995'te Kürt Kültür ve Araştırma Vakfı olarak tescil edildi.

Elçi, 1994'te de bir grup arkadaşıyla Kürt Demokratik Platformu'nun kuruluşunda rol oynadı, bu platformun sözcülüğünü yaptı.

Kürt Demokratik Platformu, 3 Ocak 1997'de kurulan Demokratik Kitle Partisi'nin oluşum faaliyetlerini yürüttü. Şerafettin Elçi, daha sonra Demokratik Kitle Partisi'nin Genel Başkanlığı'na getirildi.

Demokratik Kitle Partisi, 26 Şubat 1999'da Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı.

Elçi, daha sonra 19 Aralık 2006'da kurulan Katılımcı Demokrasi Partisi'nin Genel Başkanı oldu. 12 Haziran 2011 seçimlerinde Diyarbakır'dan bağımsız milletvekili seçilen Şerafettin Elçi, evli ve 7 çocuk babasıydı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...