Sercan ve Mehmet’ten stat yasağına itiraz

Şike iddialarıyla ilgili hazırlanan iddianame kapsamında stada girişleri yasaklanan Galatasaraylı futbolcu Sercan Yıldırım ile Eskişehirsporlu futbolcu Mehmet Yıldız bu kararın kaldırılması için itirazda bulundu.

05.12.2011 - 17:44

Sercan ve Mehmet’ten stat yasağına itiraz

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine gelen Galatasaraylı futbolcu Sercan Yıldırım'ın avukatı, futbolda şike iddialarına yönelik soruşturmayı yürüten Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk'e bir dilekçe sundu.

Dilekçede, Sercan Yıldırım hakkında, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'un 18/3. maddesi uyarınca ''spor müsabakalarını seyirden yasaklanma'' kararının verildiği ve bunun kanuni olmadığı belirtilerek, Yıldırım hakkında verilen bu kararın kaldırılması talep edildi.

Yıldırım'ın avukatınca verilen dilekçe, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yönlendirilecek.

BİR İTİRAZ DA MEHMET YILDIZ’DAN
Adliyeye gelen Eskişehirsporlu Mehmet Yıldız'ın avukatı Polat Küçük de, müvekkili Yıldız ile ilgili aynı kanun kapsamında verilen yasaklamanın kaldırılması talebiyle İstanbul nöbetçi 10. Ağır Ceza Mahkemesine bir dilekçe sundu.

Avukat Küçük, dilekçesinde, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'un 18 maddesinin 1. fıkrasındaki, 'seyirden yasaklama' ibaresinden, ''kişinin müsabakaları ve antrenmanları izlemek amacıyla spor alanlarına girişinin yasaklanması''nın anlaşıldığını belirterek, müvekkili Yıldız'ın, müsabakaları izlemek amacıyla değil, müsabakalarda yer almak için giriş yapmak istediğini belirtti.

Savcılığın bu yaptırımının kanunlara aykırı olduğunu savunan Küçük, hürriyeti bağlayıcı olan bu kararı savcılık makamının değil, ancak nöbetçi mahkemenin verebileceğini öne sürdü.

Müvekkili Yıldız hakkında soruşturma sürecinde adli kontrol hükmü dahi verilmediğini belirten Küçük, savcılığın soruşturma aşamasında Yıldız'ın soruşturmaya zarar vermediği ya da şike yapmadığı kanaatine vardığını savundu.

Savcılık makamı tarafından verilen söz konusu karara ilişkin ne avukata ne de Yıldız'ın kendisine ulaştırılan herhangi bir tebligat olmadığının da altını çizen Polat, bu hususun da kanuna aykırı olduğunu ve gizlilik kararı olduğu gerekçesiyle istemelerine rağmen bu kararın örneğinin kendilerine verilmediğini ifade etti.

Bu arada, savcılığın, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'un 18/3. maddesi uyarınca ''spor müsabakalarını seyirden yasaklama'' kararını, ''koruma tedbiri'' amacıyla verdiği, bu doğrultuda da, TFF'ye yazı yazdığı öğrenildi.

Savcı Berk'in yazdığı iddianamede, haklarında ''spor müsabakalarını seyirden yasaklanma'' kararı alınanlar arasında Galatasaraylı Sercan Yıldırım ve Eskişehirsporlu Mehmet Yıldız le birlikte, Fenerbahçeli Sezer Öztürk, Bursasporlu Gökçek Vederson, Eyüpsporlu Murat Şahin ile Sivassporlu Mahmut Boz ile futbolcular Serdar Kulbilge ve Mustafa Ulaş Ortakaya da bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...