Kızına 'her şeyi başarabileceğini' göstermek için İsviçre'ye yürüyor

Bir babanın kızına ilham veren yolculuğu... Turizmci Serkan Raşa ayrı yaşadığı 6 yaşındaki kızı Mae’ye neleri başarabileceğini göstermek için yollara düştü. İstanbul'dan Lozan'a 3 bin 200 kilometrelik yolu yürüyor.

04.05.2018 - 09:39

babakiz.jpg

41 yaşındaki baba Serkan Raşa, İsviçre’de yaşayan kızına, “hayatta gerçekten istediğin her şeyi başarabilirsin” demek ve kızıyla beraber tüm çocuklara ilham vermek için İstanbul Kadıköy'den İsviçre Lozan’a doğru 4 ay sürecek bir yürüyüşe çıktı.

Serkan Raşa’nın kızı ve ayrıldığı eşi İsviçre’nin Lozan kentinde yaşasa da sık sık görüşüyorlar. “Ben senede en az 6 kez gidip geliyorum, 6 yaşındaki kızım da birçok kez beni İstanbul’da ziyaret ediyor. Fakat uzun vadede kızım için kalıcı bir şey yapmak istiyordum. Bir gece sabaha karşı yatağımdan fırladım ve Lozan’a yürümeye karar verdim.”

"SENİN DERDİN NE?" DEDİLER

Yolculuk Kadıköy'den başladı.

Yolculuk Kadıköy'den başladı.

HAYALLERİNİ YAŞAMAKTAN KORKMA

Serkan Raşa, kızıyla beraber tüm çocuklara nasıl ‘istediğiniz her şeyi başarabilirsiniz’ diyebileceğinin yolunu uzun süre aramış: “Kadıköy’den Lozan’a yola çıkmadan önce insanlardan birçok kez ‘senin derdin ne’ sorusunu duydum. Aslında vermek istediğim mesaj gayet açık, başta kızım olmak üzere tüm çocuklara ve hatta herkese ‘hedeflerinin peşinden koş, büyük düşün ve hayallerini yaşamaktan korkma’ demek istiyorum.”

Mae ve babası Serkan Raşa

Mae ve babası Serkan Raşa

YOLDA YALNIZ DEĞİL

“Bir gün kızım kendini bir zorluğun içinde bulur ve ‘babam benim için Lozan’a yürümüştü’ diye düşünür ve ileriye gitme gücü hissederse bu yürüyüş anlam kazanır” diyen Raşa, mesleği ve dünyayı görme arzusu dolayısıyla Tunus, ABD, İsviçre ve Fransa dahil birçok yerde yaşamış, gezmiş, oralarda çalışmış.

Kadıköy’den Lozan’a 4 ay boyunca yürüyecek olan Raşa, daha yolcuğunun başında çevresine ilham vermeye başlamış. Yürüyüşün ilk 90 gününde oğlu Fransa’da yaşayan arkadaşı Adem Özelma, Raşa’ya katılmış. İkili Venedik’te ayrılacak, Raşa’nın yolculuğu ise kızı ve ailesinin evinde bitecek.

Adem Özelma, Venedik'e kadar eşlik ediyor.

Adem Özelma, Venedik'e kadar eşlik ediyor.

Raşa, çevresinden gelen tepkilerden memnun. Yoldan geçen insanların hikâyesini dinlemek için durduklarını, mola verdikleri noktalarda birçok kez takdir edildiklerini anlatsa da, şimdiye kadar en ilginç tepki kızından gelmiş. Raşa, “6 yaşındaki kızıma ona yürüyerek geldiğimi söylediğimde ‘Baba, neden uçakla gelmiyorsun’ diyerek şaşırdı. Ona sadece ‘Büyüyünce anlarsın’ dedim. Yolda katılmak isteyenler var. Hırvatistan’da beni bekleyen gruplar olacak. Instagram hesabımdan düzenli olarak paylaştıkça katılanlar oluyor” diyor.

Bu yolculuk Rae için...

Bu yolculuk Rae için...

Sayfa Yükleniyor...