Sertesen Dünya Klarinet Birliği VIP listesinde

Klarinet virtüözü Ecesu Sertesen, Dünya Klarinet Birliği VIP sanatçılar listesine kabul edildi.

Haberler 14.01.2013 - 17:01

Sertesen Dünya Klarinet Birliği VIP listesinde

Klarinet sanatçısı Ecesu Sertesen, Dünya Klarinet Birliği (World Clarinet Alliance) VIP sanatçılar listesine alındı.

1987 yılında doğdu. Klarinet eğitimine, 1998 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Feza Çetin ile başladı.

İsrailli klarinetçi Chen Halevi'nin, Cem Mansur'un referansı ile 2003, 2004 ve 2005 yıllarında masterclasslara aktif olarak katıldı.

Kasım 2005 tarihinde Bulgaristan'da, Lubomir Pipkov Ulusal Müzik Okulu tarafından düzenlenen "II. Uluslararası Genç Virtüözler Yarışması"nda 3. lük ödülü kazandı.

2007'de Sabine Meyer’e kendini dinletme şansı yakaladı ve Haziran 2008'de Almanya'nın Lübeck şehrinde, Lübeck Musik Hochschule'nin sınavlarında en yüksek puanı aldı; Sabine Meyer ve Reiner Wehle ile uzun bir süre çalıştı.

2008 Ankara Müzik Festivali kapsamında Ronald Van Spaendonck ile yaptığı özel çalışma sonrası Brüksel Kraliyet Akademisi Konservatuvarı'na yüksek lisans eğitimi için davet edildi.

2008 Mayıs ayında İTÜ - Musfata Kemal Amfisi'nde A. Copland'ın Klarinet Konçertosu'nu başarıyla seslendirdi. Fazıl Say başta olmak üzere birçok sanatçıdan övgüler aldı.

2008 Eylül ayında İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin açmış olduğu kadro sınavını kazanarak kurumun orkestrasında klarinet sanatçısı olarak çalışmaya başladı.

17 – 18 Şubat 2012 tarihlerinde, orkestra şefi Naci Özgüç yönetimindeki Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ile Ecesu Sertesen, Fazıl Say’ın Op. 36, “Hayyam” Klarinet Konçertosu’nu büyük başarı ile seslendirdi.

Dünya ve Türkiye Prömiyerlerini gerçekleştiren dünyaca ünlü klarinetçi Sabine Meyer’in ardından, Fazıl Say’ın isteği ile genç ve yetenekli klarinetçi Ecesu Sertesen, değerli orkestra şefi Naci Özgüç ile birlikte büyük bir başarıya imza attı. Başta Fazıl Say olmak üzere klasik müzik camiasının büyük beğenisini topladı.

Ağustos 2012 Yılında kurucusu olduğu Istanbul Wind Ensemble Oda Müziği topluluğu ile Yunanistan’ın Samos Adasındaki Çok prestijli Uluslararası Genç Müzisyenler Festivalinde başarılı bir konser gerçekleştirmiştir.

Sanatçı, şu an solo ve oda müziği kariyeri ile paralel, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nda klarinet sanatçısı olarak görev yapmaktadır.

Sayfa Yükleniyor...