SES: Ş.Urfa’da 12 günde 8 bebek öldü

Şanlıurfa Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi’nde son 12 gün içerisinde 8 bebeğin öldüğü öne sürüldü. SES, bebeklerin hastane enfeksiyonu nedeniyle hayatlarını kaybetmiş olabileceğini iddia etti.

11.07.2009 - 18:20

SES: Ş.Urfa’da 12 günde 8 bebek öldü

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Şanlıurfa şubesi, son 12 günde yaşanan bebek ölümlerine ilişkin olarak kayıtlarda "tanımlanmamış bir neden" bilgisinin yer aldığını vurguladı.

SES Şube Sekreteri Hikmet Evin, kayıtlardaki bu ibareler ve hastanenin yeni doğan biriminin hasta kabul etmemesi 'hastane enfeksiyonu" iddialarını güçlendirdiğini savundu.

Evin, olayın üstünün örtülmesinden endişe ettiklerini söyledi. Yeni doğan ünitesinde tedavisi süren diğer bebeklerin başka hastaneye gönderildiği iddia edildi.

'ÜSTÜ ÖRTÜLMEK İSTENİYOR' KAYGISI
NTV yayınına katılan Hikmet Evin, yetkililerin iddiaları reddetmesi ve ölümlerin enfeksiyondan kaynaklanmadığı açıklamalarıyla ilgili, "Yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde, 4 ile 8 arasında bebeğin enfeksiyondan öldüğünü tahmin ediyoruz. 'Tanımlanmamış' ifadesi kullanılsa da biz tanımlanmış bir bakteri olduğunu biliyoruz. Bu bakterinin hava yoluyla bulaştığını, 60 civarında bebeğin yattığı hastanede de bu yolla bir bulaşma olduğunu tahmin ediyoruz. Şu an hastanenenin aldığı hasta sayısı da bizim iddialarımızı güçlendiriyor. Bu iddiaların üstü örtülmek isteniyor gibi bir hava var ve biz bundan kaygı duyuyoruz" şeklinde konuştu.

Oğuz Haksever'in "'Tahmin' dediniz. Bu durumda biraz ağır bir iddia olmuyor mu?" sorusuna Evin, "Tahmin diyoruz ama son 12 günde bu kadar bebeğin öldüğünü de biliyoruz. 'Tanımlanmamış enfeksiyon' deniyor. Kayıtlardaki bilgiler doğrultusunda konuşuyorum. Hastanelerde yapılan ölçümler sonucu saptanan bakteri, hava yoluyla bulaşıyor" yanıtını verdi.

"TEMMUZDA 3 ÖLÜM"
Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. İrfan Şencan, NTV'ye yaptığı açıklamada, "Şanlıurfa Kadın Doğum Hastanesi, bütün riskli doğumları ve riskli bebekleri alan bir hastane. Bu hastanedene son 1 ay içinde enfeksiyon nedeniyle hayatını kaybeden bebeğimiz yok. Temmuz ayında ölen 3 bebeğimiz var. Biri böbrek, biri kalp yetmezliği ve diğeri de akciğer yetmezliği... nedeniyle vefat etmiştir. Hastanede bir takım önlemlerin alındığı doğrudur. Ancak bu rutin kontrollerimizin ardından yapılan dezenfeksiyon işlemleri içindir" dedi.

"RUTİN TEMİZLİK YAPILIYOR"
Şencan, yeni doğan ünitesinin kapatıldığı iddialarıyla ilgili olarak da, "Bu ünite kapatılmadı. Bebeklerin riskli olanları çocuk hastanesine nakledildi. Bu da, rutin kontroller sırasındaki üremeler nedeniyle olmuştur. Her üremenin bebeklerde olması gerekmez. Küvezde ve çevredeki üremeler rutin olarak takip ediliyor. İşte bu üremelerin tamamen ortadan kaldırılması için alınan önlemden bahsediyoruz. Üreme vardır; bu bebeklerin kültürlerinde değil çevre kültüründe üremiştir. Yani sendika yetkilileri olayı bilmiyor ve uzaktan karıştırıyorlar. Rutin temizlik yapılıyor ve bebek ölümlerinde enfeksiyon nedeni yoktur" ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...