'Sessiz'ler sürpriz yapacak

CHP'nin İstanbul milletvekili adayı Faik Tunay 9 yıllık AKP iktidarının 4 yıl daha kredisi olmadığını söylüyor: "Sessiz çoğunluğa güveniyorum, CHP beklenenden daha çok oy olacak."

Haberler 08.06.2011 - 07:48

'Sessiz'ler sürpriz yapacak

CHP'nin İstanbul 3 bölge 7. sıradan milletvekili adayı Faik Tunay, seçime 4 gün kala saha çalışmalarını, İstanbul gözlemini anlattı.

Genç aday, "2002'de 8 kadın, şimdi 38 kadın aday, 30 yaşın altındaysa 10'unun üzerinde aday var. İşte yeni CHP" dedi. İşte o izlenimler...

AKP'NİN TELAŞI NİYE?
"Sessiz bir çoğunluk var. Benin tezim şu, yandaş anket şirketlerinin gösterdiği gibi AKP 45-50 bandında, CHP 25-27'lerde, MHP de 10-12'lerde olsaydı Sayın Başbakan bu kadar agresif olmazdı, bu telaş niye? Sürprizden kastım, AKP'nin söylenildiği kadar oy alamaması, CHP'nin beklenenden çok daha fazla oy alması, MHP'nin de kesinlikle baraj sorununun olmaması. Bana göre yüzde 30'un üzerindeyiz. İstanbul'da da ben 35 ile 40 arasında milletvekili bekliyorum.

EN BÜYÜK SORUN İŞSİZLİK
Sahada en çok işsizlik, hayat pahalılığı konusunda şikayetler alıyoruz. OECD ülkeleri arasında gelir adaletsizliği bakımından en kötü 3. ülkesi.

KARARSIZ SEÇMENLER
İstanbul 3. bölgede, 13 ilçe, 3 milyon seçmen, 4 milyon nüfus var. 28 vekil çıkaracak bu bölge. Çok kararsız seçmen var. Ama bir korku da var. Bize oy vereceğini söyleyen de, 'kararsızım' diyen de, başka bir partiye oy vereceğini söyleyenler de korkuyor. Esnaf ziyaretleri yapıyoruz. Tam fotoğraf çekileceğiz, izin vermiyor.

TEK BİR MESAJIM VAR
Eğer bir iktidar 9 yıldır görevdeyse, hala göreve geldikleri zaman verdikleri 3Y ile yani yolsuzluk, yasaklar, yoksullukla mücadele sözünü tutamıyorlarsa bir 4 sene daha bu milletten kredi istemeye hakları yok."

"BENİ GÖRÜNCE ŞAŞIRIYORLAR"
Akşam gazetesinin haberine göre; seçmenlerin kendisini gördüğünde genç olmasına şaşırdıklarını söyleyen Tunay 'Türkiye nüfusu 70 milyon, yarısı 30 yaşın altında. İlk kez oy kullanacak 18 yaşında olan 3 milyonun üzerinde genç var. Meclis'teki aritmetik nasıl! En azından yüzde 5'i, 30 ve 30 yaşın altında olmalı' diyor.

1981'Lİ, ÜÇ DİL BİLİYOR
1981'de İstanbul'da doğan Faik Tunay, Rumeli Balkan ve Trabzon kökenli bir ailenin ilk çocuğu. Marmara Üniversitesi Ekonometri Bölümü mezunu Tunay, yabancı dil eğitimi için 3 yılını İtalya, Hırvatistan ve İspanya'da geçirdi.


Sayfa Yükleniyor...