Seyahat yasağı var mı? Şehirlerarası seyahat yasağı uygulanacak mı?

Alınan son dakika haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, corona virüs önlemleri kapsamında yeni kısıtlama kararlarının alındığını duyurdu. Açıklamanın ardından şehirlerarası seyahat kısıtlaması olacak mı? sorusu gündeme geldi. Tedbirler arasında seyahat kısıtlaması bulunmuyor. Ancak kısıtlama getirilen gün ve saatlerde seyahat izne tabi tutulacak.

Haberler - ntv.com.tr 04.12.2020 - 12:27

Seyahat yasağı var mı? Şehirlerarası seyahat yasağı uygulanacak mı?

Corona virüs salgınında vaka sayısının yeniden tırmanışa geçmesinin ardından, kısıtlamalar yeniden hayata geçirildi. Normalleşme adımlarının ardından ilk kısıtlamalar 16 Kasım'da alınmıştı. 

Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısının ardından yeni kısıtlama kararlarının alındığı açıkladı. 

Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde (hafta içi ve hafta sonunda uygulanacak) aşağıda belirtilen zorunlu hallerde şehirlerarası seyahatlere izin verilecek.

ZORUNLU HALLER SAYILACAK DURUMLAR

Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,

Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi)

Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),

ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri,

Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,

Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,

Ceza infaz kurumlarından salıverilen,

Yukarıda belirtilen durumların varlığı halinde toplu ulaşım
araçlarıyla veya İçişleri Bakanlığına ait E­BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik/Kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebileceklerdir.

Yukarıda belirtilen mazeretleri taşımayan kişilerin şehirlerarası seyahatleri ise ancak toplu ulaşım araçları (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) kullanılmak suretiyle mümkün olacak. İşi ile ilgili illiyetini belgeleyen toplu ulaşım araçlarının görevlileri ile şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz eden kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

VİDEO: CORONA VİRÜS SALGININA RAĞMEN KORKUTAN GÖRÜNTÜ (ARŞİV)

Sayfa Yükleniyor...