'Şeytanın avukatı' İstanbul’da

İstanbul’a gelen Jacques Verges'den ilginç açıklamalar: Suç her zaman vardır ama davada savunulan kişi tektir... Herkes savunulabilir yeter ki hemfikir olunsun.. Saddam'ı ve Miloseviç'i savunmayı isterdim çünkü...

29.05.2009 - 09:39

'Şeytanın avukatı' İstanbul’da

Cezayir direnişinin sembol ismi Cemile Buhayrad, Kamboçya’yı kana bulayan Kızıl Kmerler’in lideri Pol Pot, uluslarası terörist Çakal Carlos, eski gestapo Klaus Barbie... Tüm isimlerin ortak yanı avukatları: Jacques Verges, diğer adıyla "şeytanın avukatı..."

Geçen yıl İstanbul Film Festivali kapsamında gösterilen "Terörün Avukatı" belgeseliyle bir kez daha gündeme gelen Verges, bir konferans için İstanbul'a geldi ve NTV'nin sorularını yanıtladı.

Jacques Verges’e göre Abdullah Öcalan dahil herkes savunulabilir. Verges'in bir diğer önemli kiriteri halk desteği. Buna göre bir davanın arkasında geniş bir halk desteği varsa, terörist olmakla suçlanan biri özgürlük savaşçısı olarak savunulabilir.

ÇAKAL CARLOS'LA YOLLARIMIZI AYIRDIK
"Genel olarak benim fikrim şu: Herkes savunulabilir. Benim bu konudaki en önemli kriterim strateji konusunda avukatla mahkumun kesinlikle hemfikir olması. Size iki örnek vereceğim. Carlos'la birlikte 4 ay çalıştım ve yollarımızı ayırmak zorunda kaldım. Çünkü strateji konusunda ayrıldık. İkinci örnek Claus Barbie. Nazi tezlerini, üstün ırkı benim de savunmamı isteseydi kesinlikle kabul etmezdim.

Ben bu tip davalarda hukuki olarak artık herkesin kabul ettiği kopuş savunması konseptini öne sürdüm. Eğer hakimin değer yargılarıyla sanığın değer yargıları tamamıyla farklıysa idam kararının çıkma ihtimali yüzde 100'dür. Ben mahkemeyi davayı kullanarak o insanı idamdan kurtarmaya, müebbet hapse mahkum ettirmeye çalıştım.

Klaus Barbie ve Çakal Carlos. Klaus Barbie ve Çakal Carlos.


Mahkemedeki net bir şekilde ortaya koyduğumuz duruşu ve tezi medya aracılığı ile kamuoyuna taşıdım. Kamuoyu hiçbir zaman yanılmaz ve ben genelde kazanırım."

TERÖR TANIMI DEMOGOJİK
Verges, 11 Eylül sonrası ortaya çıkan, "sivillerin zarar gördüğü her eylem terörizmdir" anlayışına şiddetle karşı çıkıyor:

“Öncelikle ABD ve batı ülkelerinin bu tanımlamasını tamamiyle demogojik buluyorum. Çünkü bu ülkeler Hiroşima, Naggazaki gibi felaketlere yol açtı. Irak'ta halka yaptıkları zulmü düşünün. Su arıtma tesisleri bombalandı, ambargo nedeniyle alınamayan ilaçlar yüzünden 500 bin çocuk öldü. Terörizm sivil kayıplar demekse onlar da terörist ülkeler."

NTV’ye yaptığı açıklamaların ardından, bugün de basın mensuplarıyla bir basın toplantısı yapan Jacques Verges, burad da ilginç açıklamalarda bulundu.




Ünlü avukat toplantıda, sorulan sorulara rahatça ve içtenlikle cevap verdi. Sohbet toplantısında Verges’in vurguladığı noktalar şunlar oldu:

Video: “Şeytanın avukatı” anlatıyor

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...