Sezen Aksu da Hasankeyf'i destekliyor

Tarkan, Orhan Gencebay, Yaşar Kemal ve Orhan Pamuk'un ardından Sezen Aksu da Hasankeyf için imza verdi.

Haberler 03.07.2009 - 10:05

Sezen Aksu da Hasankeyf'i destekliyor

Hasankeyf için başlatılan uluslararası imza kampanyasına destek her geçen gün büyüyor.


Tarkan, Orhan Gencebay ve Orhan Pamuk ve Yaşar Kemal’den sonra Sezen Aksu da,Hasankeyf’in de içinde bulunduğu Dicle Vadisi’nin UNESCO Dünya Miras Alanı olarak ilan edilmesini talep eden dilekçeyi imzaladı. 

Aksu’nun da imzaladığı dilekçe Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Almanya Başbakanı Angela Merkel’e, Avusturya Başbakanı Werner Faymann’a ve İsviçre Başbakanı Hans-Rudolf Merz’e iletilecek.

Sezen Aksu’nun imzaladığı dilekçede, Hasankeyf’in en az 10 bin yıllık geçmişi ve küresel ölçekte nesli tehlike altındaki canlı türleri ile UNESCO’nun 10 dünya mirası kriterinden 9’unu karşılayan insanlığın sahip olduğu en eski kentlerden birisi olduğuna dikkat çekiliyor.

Kampanyaya çok kısa sürede Sezen Aksu’nun yanında 20 bin kişinin imza attığını belirten Doğa Derneği Başkanı Güven Eken, yaptığı açıklamada Hasankeyf’in evrensel değere sahip bir doğa ve kültür mirası olduğuna dikkat çekti. Eken, Hasankeyf’le ilgili son gelişmeler hakkında şunları söyledi:“Tarkan, Orhan Gencebay, Orhan Pamuk, Yaşar Kemal ve Sezen Aksu gibi fikir önderlerinin Hasankeyf için imza atmaları tesadüfi bir gelişme değil. Bu birlikteliğin ortak paydası, Hasankeyf’in insanlığın önünde duran evrensel bir sınav olması. Bu nedenle, Doğa Derneği’nin Hasankeyf’in yok edilmesine olan itirazı büyük destek buluyor ve çözümsüz bir karşı çıkış olmak yerine kamu vicdanını Hasankeyf’in UNESCO Dünya Mirası olabilmesi için harekete geçiriyor. Oluşan sivil hareket, bu kampayaya katılan tüm kişi ve kurumlar için bir insanlık görevi. Tüm Türkiye’yi Doğa Derneği ve Atlas dergisinin ortaklaşa yürüttüğü Hasankeyf’e Sadakat imza kampanyasına katılmaya çağırıyoruz”

Çevre Bakanı Veysel Eroğlu ise geçtiğimiz günlerde Ilısu Barajı'nın yapımına karşı çıkan sanatçılara projenin önünü kesmemeleri yönünde uyarılarda bulumuş ve şu sözleri söylemişti:

"Tarkan, benim de değer verdiğim bir sanatçıdır. Kendisi buyursun gelsin; hatta Orhan (Gencebay) Bey de... Samimilerse, peşin hüküm sahibi olmayan herkese bilgi vermeye hazırız. Biz davet ettik gelmedi. Lütfen o bölgeye hayat verecek o projenin önünü kimse kesmesin; bir de bizi dinlesin!"

Sayfa Yükleniyor...