Silvan’da 13 askerin şehit olduğu döneme denk gelen Harbiye Açıkhava’daki konserinde, "İki gündür bu olaylar nedeniyle herkes gibi benimde gözüme uyku girmiyor. Açık yara gibiyim yeter artık! 30 yıldır çözülmeyen sorun artık bitsin! Acıyacak, kanayacak yerimiz kalmadı..." diyen Sezen Aksu, konser öncesi Gece Gündüz’e konuştu.

"İnsan her şeye rağmen, eğer yoksa bile umut icat ediyor" diyen ve son albümü 'Öptüm’ün alt başlığı olan 'Bakarsın umduğundan iyi geçer yaz' bu duruma dayandıran Aksu, umudunu nasıl ayakta tuttuğunu anlattı.

Sezen Aksu'nun, Açıkhava’daki konserin provalarında Yekta Kopan’a anlattıkları, bu akşam Gece Gündüz'de ekranlara geldi:

Gözlemim, konserlerle yaşayan isimlerdensiniz ve iki senedir yok; nasıl bir şey?
"İhtiyacım vardı. Şarkı söylemeden yaşamakla söylerek yaşamak arasında fark var. Sağlık problemlerim vardı, hayatımdaki tempodan dolayı okuyamıyor, dinleyemiyor, yeteri kadar beslenemiyor, sokağa çıkamıyorumdum ki sokaktan çok beslenen bir insanım. Bütün bunlar için zamana ihtiyacım vardı, sağlıkla da çakışında eğrisi doğrusuna denk geldi ve ara verdik..."

Açıkhava sanhesinin hissettirdikleri?
"
Uzun yıllara dayanan bir ilişki. Müzisyenle seyircisinin ilişkisinden öte, ülkenin pekçok dönemine birlikte tanıklık ettik, ellerimizi tuttuk, sohbet geceleri gibi; senede bir gün buluşan sevgililer gibi... İki tarafın birbirine ihtiyacı var ve bu geceler birbirimize yaslanmaya yarıyor."

Albüm ‘Öptüm’, alt başlık ‘bakarsın umduğundan iyi geçer yaz’... "Her gün acı, acıyacak yerimiz kalmadı, açık yara gibi dolaşıyoruz aslında. Güzel şeyler de oluyor, umudumuzu da kaybetmemek gerekiyor. Yoksa ayakta durmak, yaşamak mümkün değil. He şeye rağmen ümidimizi korumak zorundayız. Kendi bulduğum, inandığım çareyi önermek istiyorum; kötümser olmalayalım, bakarız umduğumuzdan iyi geçer..."

Sezen Aksu umudunu nasıl ayakta tutuyor?
"Bazen bir insanla Kanlıca’da küçük bir sohbet, iyi bir insan, küçük bir çocuk... Hayatta insanın ümidini tazeleyecek binlerce şey var. Ümit de tazelenmeye müsait zaten. Hayatiyet içimizden fışkıran bir şey, kendisini yeşertecek bir şey bulduğunda ona dört elle sarılıyor. Hiçbir şey bulamazsa da ümit icat ediyor...

İnsan ilişkileri çok önemlii ve tabi ki doğa. Doğayı yeteri kadar fark ettiğmizde, ona o kadar aidiz ki. Bu meselede çok zaman kaybettik. Sadece kelimlerle idrak etmeye çalıştığımız, içselleştiremediğimiz bir mesele bu... Bahçemdeki bitkilere baktığımda, 'niye kavga etmiyor bunlar' diyorum, müthiş bir sukunet var...

Neşe ve keder... Hayat böyle bir şey ve ikisi de insan için. Ciğerimiz yandığı zaman acı çekiyoruz ama en ufak fırsat bulduğumuzda... Cenaze törenlerinde bunu çokça görürsünüz, bir köşede insanlar kikirdemeye başlar...

Albümü, hayatı, geçirdiği hastalık... AKSU’NUN GECE GÜNDÜZ’E ANLATTIKLARINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN