Sezer: İstifada kararlıyım

CHP'nin İstanbul Belediye Başkanı Adayı Kılıçdaroğlu'nu destekleyen 5  DSP milletvekilinin ihracının gündeme gelmesinden sonra başlayan kriz durulmuyor.

Haberler - NTV Haber 08.04.2009 - 13:51

Sezer: İstifada kararlıyım

NTV'ye konuşan DSP lideri Zeki Sezer istifa etmekte kararlı olduğunu söyledi. Sezer sorulara şu yanıtları verdi:

İstifa düşünceniz başarısızlığın kararı anlamına mı geliyor, istifada kararlı mısınız?

Zeki Sezer: Kararlıyım. DSP’yi bekliyor. Türkiye'nin içinde bulunduğu durumdan çıkaracak olan parti DSP’dir, demokratik sol programdır. Hele de bu yaşadığımız süreçte... DSP son derece önemli ve geleceğe yürümek durumunda. Başarılı değiliz. Belediye başkanı sayımız yüzde yüz arttı. Oy oranı da belli şekilde arttı, her şeyin üstümüze gelmesine ve bitti denilmesin rağmen. Ama DSP’nin bu seçimde daha yüksek oy alması konusunda ortaya konan engelleri gerekçe göstererek 'başarılı olduk' demem. Başarılı değiliz. Ama ben öteden beri siyaset bir meslek değil diyorum. Bir görev alanı. Bu görev alanında gerektiğinde tıkanan yolları açmak son derecede önemli. Hep söyledim başarılı olamayanlar kurumunun da, ülkenin de önünü tıkamamalı. İşte bu görüşten hareketler kendime olan saygım ve partime olan sevgim nedeniyle böyle bir karar aldım.

İstifa düşünceniz siyaseti bıraktığınız anlamına mı geliyor? Kurultay sürecinde aday olmayacak mısınız?

Zeki Sezer: Hayır aday değilim ama ömrümün sonuna kadar demokratik solcu olacağım öyle öleceğim. Çünkü söylüyorum bir süredir iliklerine kadar demokratik sol felsefeyi benimsemiş bir insan olarak ,o alanda bir katkım olabilirse onu yapmaya çalışırım ama aday değilim.

Örgütün baskısı olursa kurultayda aday gösterirse tavrınız ne olur?

Zeki Sezer: Bazıları 'Zeki Sezer  örgütün baskı yapacağını düşündüğü için böyle bir şey söylüyor' diyor ama hayır öyle değil. Demokratik Sol Parti partide beni de, hepimizi de aşacak isimler vardır, çıkacaktır. Siyasete veda etmiyorum genel başkanlığa veda ediyorum.

Başkan adayı olarak sizin aklınızdan geçen bir isim var mı?

Zeki Sezer: İsim konuşmam şimdi doğru olmaz. Onu örgütümüz en iyi şekilde şekillendirecektir. Bizim örgütümüz gerçekten siyaset yolu ile ülkeye ve millete hizmet için siyaset yapıyor. O nedenle ne doğrusunu bulacaktır.

İstifanızı ne zaman kesinleştireceksiniz ve kurultay süreci nasıl işleyecek?

Zeki Sezer: İstifamı hafta sonu yapacağımız değerlendirme toplantısında resmileştireceğim. İl başkanlarımızla ve parti meclisimizle birlikte toplanacağız. İki günlük bir çalışma toplantısı. Bu aynı zamanda seçim sonuçlarının sorgulanmasıdır. Ben orada hesap da verecek kişiyim. Hesap vermeden kaçmak olurdu diğer türlüsü. Parti meclisimizde sorgulandı seçim Pazar günü. Bunu yapan tek partiyiz. Yetkili kurullarında seçim sonuçlarını şu ana kadar tartışan tek partiyiz. Pazar günü seçimden sonraki ilk Pazar günü parti meclisimizle bunu yaptık. İkinci Pazar günü de il başkanlarımız yani örgütün uç beyleri, temsilcileri ve parti meclisimizle yapacağız. Benim istifamı o güne bırakmam, resmileştirmeyi o güne bırakmam, örgütümüze olan saygıdandır.

Sayfa Yükleniyor...