Sezer: Kimse kimseyi öteki olarak görmesin

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, ''Bu ülkeyi Türk-Kürt diye ikiye bölmeye çalışanlar bizim yüreğimizi ikiye bölmüş olur'' dedi.

Anadolu Ajansı 19.03.2009 - 15:57

Sezer, partisince Van'da düzenlenen mitingde, DSP'nin Türkiye'de yaşayan herkesi eşit gören bir parti olduğunu söyledi.

Zeki Sezer, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yatırım ve üretimin unutulduğunu, birçok siyasetçinin de bölgedeki sorunlar üzerinden sömürü yaptığını savundu.

Kökeni ne olursa olsun Türkiye'deki tüm insanların Demokratik Sol'un ''can kardeşi'' olduğunu belirten Sezer, şöyle konuştu:

''Biz Türkümüzü de Kürtümüzü de bir ve eşit görüyoruz. Bu bölgede Kürt sömürüsü yapılıyor, Güneydoğu, Doğu Anadolu'da inanç sömürüsü yapılıyor. İnsanlarımızın sorunu var. Kürtün sorunu var. Buraya her gelen 'Sorunu biz çözeriz' diyor. Ben de diyorum ki, sorunu, herkesi bir ve eşit can gören Demokratik Sol çözer, bölgenin de Kürtün de sorununu biz çözeriz. Kirli siyasetçiler, siyasi emelleri için insanlarımızı başını örten örtmeyen, Alevi Sünni, Kürt, Türk diye parçalara ayırıyor. Bu ülkenin güzel insanlarını kökenleri nedeniyle ayırmaya çalışanlar, Türk-Kürt diye ikiye bölmeye çalışanlar bizim yüreğimizi ikiye bölmüş olur. Biz yüreğimizi ikiye böldürmeyiz. Biz kavimlerle birleştik, etle tırnak olduk. Bizi kimse ayıramaz.''

HİÇ KİMSE, KİMSEYİ ÖTEKİ OLARAK GÖRMESİN
Demokratik Sol'un ezilmişlerin yanında olduğunu ve şimdiye kadar kimseyi kayırmadığını vurgulayan Zeki Sezer, ''Biz istiyoruz ki hiç kimse kimseyi öteki olarak görmesin. Bir ve eşit görsün. Bunu sağlayacak parti de 72 milleti bir gören DSP'dir'' dedi.

Demokratik Sol'un yükselişine kimsenin engel olamayacağını ve 29 Mart yerel seçimlerinde bu yükselişi herkesin göreceğini anlatan Sezer, şunları kaydetti:

''Bugün televizyonlar, gazeteler aracılığıyla Erdoğan'ın karşısına Baykal'ı alternatifmiş gibi dikenler, bugün Van'ı göremeyenler, 29 Martta Dilek Çetinkaya Belediye Başkanı olduğu zaman 'Neler oluyor' diyecekler'' diye konuştu.

Miting öncesinde, DSP Van Belediye Başkan adayı Dilek Çetinkaya ile bazı partililer, alanda Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çekti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...