'Sherlock Holmes' 'Avatar'a karşı...

Gişelerde fırtına gibi esen 'Avatar'ın, 'Sherlock Holmes' ile kıyasıya hasılat mücadelesi vermesi bekleniyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 24.12.2009 - 11:30

'Sherlock Holmes' 'Avatar'a karşı...

Gişelerde fırtına gibi esen 'Avatar', beş günde dünya çapında 285 milyon 222 bin dolarlık hasılat elde ederken, bu haftadan itibaren zorlu bir rakiple mücadele edecek. Guy Ritchie'nin yönettiği 'Sherlock Holmes' isimli yapımın 25 Aralık'ta gösterime girmesiyle birlikte gişe rekortmeni filmi zorlaması bekleniyor.


Sinema sektörü yayın organı Variety'nin haberine göre, gişelerde şu günlerde tam anlamıyla ''Avatar''ın hakimiyeti sürüyor. James Cameron'ın yönetmen koltuğuna oturduğu, sinema tarihinin en yüksek bütçeli filmi, gösterime girdiği beş günde Kuzey Amerika sinemalarında 93 milyon 411 bin 301, Amerika dışında 191 milyon 811 bin 230 dolar olmak üzere dünya çapında toplam 285 milyon 222 bin 531 dolar gişe hasılatı elde etti.

Twentieth Century Fox yapımı olan 'Avatar' ile yüksek hasılat elde ederek sinema tarihine bir başka rekorla geçmeyi planlayan yönetmen Cameron'ın önünde ise bu hafta sonundan itibaren ciddi rakipler ortaya çıkacak.

'Alvin ve Sincaplar-2' adlı animasyon yapımın yeni yıl tatilinde gösterime girmesi nedeniyle, özellikle küçük seyircinin bu filme yönleneceği ön görülüyor.

'AVATAR' FRAGMAN:

ALTIN KÜRE'NİN GÜÇLÜ ADAYI
Oscarlı ünlü aktör George Clooney'nin rol aldığı ve 6 dalda Altın Küre ödülüne aday gösterilen Paramount yapımı ''Up in the Air'' da gişe yarışında söz sahibi filmlerden.

Jason Reitman'ın yönettiği film, üçüncü haftasının sonunda 8.7 milyon dolarlık gişe hasılatı elde ederek yarışta ''ben de varım'' dedi.

ABD sinemalarında 25 Aralık 2009, Türkiye'de ise 15 Ocak 2010 tarihinde gösterime girecek olan 'Sherlock Holmes' filminin yönetmenliğini Guy Ritchie üstleniyor. Filmde Sherlock Holmes'u ünlü aktör Robert Downey J.R canlandırıyor.

'SHERLOCK HOLMES' FRAGMAN:

''Avatar''ın en önemli rakibi olarak görülen filmin yanı sıra, Daniel Day-Lewis, Marion Cotillard, Penelope Cruz, Nicole Kidman, Judi Dench, Kate Hudson, Stacy Ferguson ve Sophia Loren'in rol aldığı müzikal ''Nine'' da yarışta varlığını gösteriyor.

'AVATAR''IN YAPIMCI ŞİRKETİ İDDİALI
'Alvin ve Sincaplar' adlı film, özellikle Latin ülkelerinde büyük gişe hasılatı elde ederken, yükselişini yeni yıl tatilinde sürdüreceğe benziyor.

''Avatar'' filminin yapımcı şirketi 20th Century Fox'un yetkililerinin, 'Alvin ve Sincaplar' adlı animasyonun ne ABD çapında, ne de uluslararası gişe bazında birbirini engel olmayacağı görüşünde olduğu belirtildi.

Meryl Streep ile Alec Baldwin'in başrolünü üstlendiği 'It's Complicated' adlı filmin de özellikle 25 yaşının altındaki kadın izleyiciyi hedeflediği ifade edildi.

Bununla birlikte her ikisi de tüm izleyici kitlesine hitap eden 'Avatar' ve 'Sherlock Holmes' adlı filmler zorlu gişe yarışında aynı kulvarda koşuyor. Bu haftadan itibaren gözlerin iki filmin yarışına çevrileceği, ayrıca hem ''Avatar''ın hem de 'Sherlock Holmes'un devam filmlerinin çekilmesinin beklendiği de sinema dünyasında yapılan yorumlar arasında yer alıyor.

Sayfa Yükleniyor...