Sherlock Holmes'ün yaratıcısı Arthur Conan Doyle tüberküloz olan eşinin sağlığına daha iyi gelebileceğini düşünerek yumuşak ikliminden dolayı Surrey'deki Hindhead'de bir ev inşa ettirdi. Şimdi yazarın hayranları bu evin dairelere bölünmesini engellemek için bir hukuk savaşına girdi ve yüksek mahkemeye başvurdu.

Tahrip edilmiş evde artık kimse yaşamıyor ancak Doyle 1890'larda Baskerville'lerin Köpeği, Gümüş Şimşek gibi ünlü eserlerini bu evde yazmıştı. Evin konukları arasında Bram Stoker, J M Barrie ve genç Virginia Woolf bile vardı. Yazar evin kabataslak çizimlerini kendi yapmış sonra bitirmesi için mimar arkadaşı Joseph Henry Ball'a vermişti.

Doyle ailesi 1897'de eve taşındı ancak 1906'da hasta eş Louisa hayata veda etti. Yazar evi oğluna bırakmak istiyordu ama oğlu Kingsley de Birinci Dünya Savaşı sırasındaki bir salgında hayatını kaybedince evi maliyetinin yarısından bile azı olan bir fiyata, 4 bin sterline sattı.

1924 yılından itibaren otel olarak kullanılmaya başlayan mekan 2004'te kapandı. Bu kez de ev belediye meclisinden evi 3 ayrı kata bölme ve yakınına 5 ev daha yapma izni alan bir müteahhite satıldı.

Independent gazetesinin haberine göre, 'Undershaw Preservation Trust' adlı bir koruma organizasyonu oluşturan Doyle hayranları ise evi kendi masrafını karşılayacak bir Sherlock Holmes/Conan Doyle müzesine dönüştürmek istiyor. Organizasyon, binanın tarihi değerinin göz önünde bulundurulması gerektiğini söylüyor ve yeni projeye karşı ellerinde 1300 tane itiraz dilekçesi olduğunu belirtiyor.

Ellerine ikinci derece tarihi eser olan evle ilgili bir mahkeme kağıdı gelmediğini söyleyen belediyeyse hali hazırdaki projenin Doyle'un tarihi mirasını sürdürmeye yeteceğini iddia ediyor ve "Eğer böyle bir talep gelse bile projeye bu şekliyle devam edip etmemek meclisin kendi kararıdır." diyor.