Siber saldırı suçlamasıyla 32 kişi gözaltında

Uluslararası siber-aktivistler grubu Anonymous'a üye olduğu iddia edilen, 8'i çocuk 32 kişi Türkiye'nin değişik kentlerinde gözaltına alındı.

Haberler - Anadolu Ajansı 13.06.2011 - 15:39

'de 22 Ağustos'ta yürürlüğe girmesi beklenen internet filtrelemesi uygulamasını protesto için ''siber saldırı'' başlatan Anonymous (Anonim) adlı siber-aktivistler grubuna yönelik Türkiye'de yapılan operasyonda 32 kişi gözaltına alındı. Sekizi 18 yaşın altında olan bu kişilerden 31'inin Ankara Emniyet Müdürlüğündeki işlemleri sürüyor.

Anadolu Ajansı'nın geçtiği bilgiye göre Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) yetkililerinin suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Ankara, İstanbul, Eskişehir, Bursa, Manisa, Adana, Kocaeli, Antalya, Samsun, Konya ve Zonguldak'ta gözaltına alınan 32 zanlıdan 31'i Ankara'ya getirildi.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Adem Can'ın talimatıyla ''bilişim sistemine hukuka aykırı olarak girdikleri'' iddiasıyla gözaltına alınan zanlılar, Ankara Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Ankara Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Aralarında 18 yaşından küçük 8 kişinin de bulunduğu 32 zanlıya ait bilgisayarların incelendiği, incelemenin ardından bu kişilerin sorguya alınacağı kaydedildi.

Zanlılar arasında bir avukatın da bulunduğu ve bu kişinin işlemlerinin İstanbul'da yürütüldüğü bildirildi. 18 yaşından küçüklerin Ankara Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğünde tutuldukları, diğer zanlıların ise Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesinde bulunduğu öğrenildi.

Sayfa Yükleniyor...