Şiddete maruz kalan kadına özel hat

Isparta'da ''Alo Gülen Yüzler'' yardım hattı oluşturdu. Hattı arayan kadınlar bir psikologla görüşecek, üç dakika içinde bu konuda eğitimli polis memurları olaya müdahale edecek. Baro da, şiddet gören kadınlara ücretsiz avukat desteği verecek.

25.11.2011 - 17:36

Şiddete maruz kalan kadına özel hat

Isparta Emniyet Müdürlüğü ve Isparta Barosu işbirliğinde şiddete maruz kalan kadınlar için ''Alo Gülen Yüzler Yardım Hattı'' oluşturuldu.        

Isparta Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan, Isparta'da 2010 yılında 1798 kadının, bu yılın 8 aylık verilere göre de 1295 kadının şiddete maruz kaldığını söyledi.        

Gürkan, bu kadınların 92'sinin birden fazla şiddete uğradığını, 486 kadının şiddet sonucu yaralandığını, 299'unun da aile içi şiddete maruz kaldığını belirtti. Şiddete uğrayan kadınların yüzde 58'inin evli olduğuna dikkati çeken Gürkan, şiddet gören kadınların büyük bölümünün ilköğretim mezunu olduğunu, yüzde 14'lük kısmının da üniversite mezunu olduğunu bildirdi.        

Şiddet gören kadınların yüzde 64'ünün ev kadını, yüzde 13'ünün öğrenci olduğunu belirten Gürkan, ''İlimizde küçümsenemeyecek kadar şiddete maruz kalan kadın sayısı mevcut. Bu veriler ışığında Baro Başkanlığı ile harekete geçerek, 'Alo Gülen Yüzler Yardım Hattı' oluşturduk'' dedi.        

Bu uygulamanın Türkiye'de ilk olduğunu ifade eden Gürkan, şiddete maruz kalan kadın sayısını sıfıra indirmeyi amaçladıklarını söyledi.        

Şiddet mağduru kadınların 0 246 5002 112 numaralı hattı arayabileceklerini kaydeden Gürkan, uygulama ile ilgili şu bilgileri verdi:
       
''7 gün 24 saat boyunca açık olacak hattı arayan kadınlarımız, karşılarında psikolog bulacaklar. Telefon görüşmesi boyunca psikolog, şiddet mağduru kadını sağlıklı şekilde yönlendirecek, onu bilgilendirecek. Bu sırada şiddet olayı gerçekleşmişse, 3 dakika içinde bu konuda eğitimli polislerimiz olay yerine ulaşacak ve gerekli müdahaleyi yapacak. Ayrıca Baro Başkanlığı da bu kadınlarımıza ücretsiz avukat imkanı sunacak.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...