'Sıfır sorun'da 'sıfır netice'

Bu değerlendirme, AB ve Türkiye ilişkilerinin ele alındığı toplantıda konuşan Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Ruijten'den geldi.

NTV Haber 21.01.2011 - 00:00

Brüksel'deki düşünce kuruluşu Carnegie Europe, Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkilerinin ele alındığı bir toplantıya ev sahipliği yaptı.

Toplantıya Türkiye'nin dış politika ekseni ve Kıbrıs sorunu damgasını vurdu.

Toplantıda Türkiye’nin dış politikasını eleştiren Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Ruijten, bunu ‘sıfır sorun’ politikasında ‘sıfır netice’ şeklinde dile getirdi.

Carnegie Europe’un düzenlediği toplantıda söz alan Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi Başkanı Sinan Ülgen, Avrupa Birliği'nin Kıbrıs sorununu çözme fırsatını kaçırması halinde Ada’nın Tayvan modeline doğru ilerleyeceğini savundu.

Türkiye'nin Avrupa Birliği nedindeki büyükelcisi Selim Kuneralp de, Almanya Başbakanı Merkel'in Kıbrıs ziyaretindeki açıklamalarını eleştirdi. Kuneralp, "Umarım Avrupa Birliği, Kıbrıs sorunu hakkında daha mesafeli bir tutum sergiler" diye konuştu.

Avrupa Birliği Türkiye Raportorü Ria Oomen Ruijten ise, Türkiye'nin sıfır sorun politikasına atfen Kıbrıs, Ermenistan ve Ege sorununda ‘sıfır netice’ elde edildiğini savundu. Raportör, "Türkiye'nin bölgesel güç olmak için batı ile işbirliği içinde olması gerektiğini de belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...