Maden İş Sendikası Bölge Başkanı Zekeriya Gültekin başkanlığında Çayeli Bakır İşletmeleri Güvenlik bölgesinde sabahın erken saatlerinde toplanan işçi ve aileleri pankart açtı. İşçiler burada çeşitli sloganlar attı.

Gece vardiyasında çalışan işçilerinin yer altından çıkması ile birlikte işletmede cevher işleme faaliyeti durdu.

Uzun süredir yaptıkları toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden olumlu sonuç çıkmadığını belirten Zekeriya Gültekin, grev kararının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

“ÜÇ SENE SIFIR ZAM ÖNERDİLER”

Greve çıkmalarındaki en büyük gerekçenin işverenin sıfır zam tutumunun olduğunu vurgulayan Gültekin, "İşveren önümüzdeki üç yıllık dönem sonuna kadar sıfır zam teklifi olmuştur. Uzun yıllardır fedakarca çalışan işçi mağdur edilmek istenmiştir. Sıfır zam düşüncesinin hiçbir haklı gerekçesi yoktur. Bu işyeri işverene tarafından göz göre göre greve sürüklenmiştir" şeklinde konuştu.

“ÜÇ SENE SIFIR ZAM ÖNERDİLER”

Greve çıkmalarındaki en büyük gerekçenin işverenin sıfır zam tutumunun olduğunu vurgulayan Gültekin, "İşveren önümüzdeki üç yıllık dönem sonuna kadar sıfır zam teklifi olmuştur. Uzun yıllardır fedakarca çalışan işçi mağdur edilmek istenmiştir. Sıfır zam düşüncesinin hiçbir haklı gerekçesi yoktur. Bu işyeri işverene tarafından göz göre göre greve sürüklenmiştir" dedi.

“SİYASİ MALZEME YAPILMASIN”

Sıfır zam teklifinin olduğu müddetçe grevin süreceğini vurgulayan Gültekin, "Çalışanlarımız birlik ve bütünlük içerisinde mücadelesini sürdürecektir. Bu grevimizin siyasi hiçbir gerekçesi yoktur. Sadece işçiye dayatılmak istenen sıfır zamdan kaynaklanmaktadır. Bunu kimsenin siyasi malzeme yapmasını istemiyoruz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından işçi ve aileleri tulum eşliğinde horon oynadı.