Sıfırcı Hoca'yı kaybettik

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kurthan Fişek 70 yaşında hayatını kaybetti. Kurthan Fişek, Abdullah Öcalan'a ''0'' verdiği gerekçesiyle ''Sıfırcı Hoca''  olarak da anılıyordu.

17.09.2012 - 10:29

Sıfırcı Hoca'yı kaybettik

Hürriyet Gazetesi eski köşe yazarı ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kurthan Fişek, Bebek'teki evinde bu sabaha karşı ölü bulundu.

Fişek'in kardeşi Gürhan Fişek, ağabeyinde nefes darlığı rahatsızlığı bulunduğunu belirti.

Gürhan Fişek, ağabeyinin 19 Eylül Çarşamba günü Ankara Üniversitesi'nde düzenlenecek törenin ardından, Kocatepe Camisi'nde öğle vakti kılınacak cenaze namazından sonra toprağa verileceğini bildirdi.

'KÜFÜRLERİ BİLE GÜLÜMSETEN BİLGEYDİ'
Hürriyet Gazetesi Okur Temsilcisi Faruk Bildirici Twitter hesabından, “Kurthan Fişek, küfürleri bile gülümseten bilgeydi. Yaratıcı, dürüst, her koşulda kendisi gibi olmayı başaran bir insandı. Anısı solmayacak” diye yazdı.

KURTHAN FİŞEK KİMDİR?
1942 yılında Ankara’da doğan Kurthan Fişek, 1960 yılında ODTÜ’ye girdi ve aynı tarihte gazeteciliğe başladı. 1960-1966 döneminde muhabir olarak Yeni Gün ve Öncü gazetelerinde çalıştı. Turkish Daily News gazetesinin Yazı İşleri Müdürlüğü’nü dört yıl sürdürdükten sonra, ODTÜ İdari İlimler Fakültesi’ni bitirdi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Kürsüsü’ne asistan oldu.

1969 yılında “Devlete Karşı Grevlerin Kritik Tahlili” teziyle doktor, 1975 yılında “Yönetime Katılma” çalışmasıyla doçent, 1980 yılında “Spor Yönetimi” kitabıyla profesör oldu. 1978-1979 döneminde, Ankara Spor Akademisi ve Atletizm Federasyonu Başkanlıklarını yürüten Prof. Dr. Kurthan Fişek, 1980-1983 döneminde de Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevinde bulundu.

1983 yılında, 1402 sayılı Sıkıyönetim Yasası’nın amir hükümleri gereğince, üniversitedeki görevine son verildi. 1990 yılında, yedi yıl süren yargı süreçleri sonunda, meslektaşlarıyla beraber ve bütün özlük hakları geri yürümek üzere, görevine iade edildi. 12 Eylül 1990’da istifa ederek gazeteciliğe döndü. Nokta, Tempo, Aktüel, Ekonomist dergilerinde Yayın-Yönetim Danışmanlığı yaparken, Sabah ve Hürriyet gazetelerinde köşe yazarı olarak çalıştı. 1999-2000 ve 2000-2001 ders yılında, SBF doktora programında “Devlet-Medya İlişkileri” konusunda birer dönem ders verdi. İngilizce, Fransızca ve Almanca biliyordu.

Öğrencileri arasında, Mesut Yılmaz, Abdüllatif Şener, Mehmet Ağar gibi isimler olan Kurthan Fişek'e, Abdullah Öcalan'a ''0'' verdiği gerekçesiyle ''Sıfırcı Hoca'' da deniliyordu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...