Siirt'te bakır madeni sahasında heyelan meydana geldi

Siirt'in Şirvan ilçesinde bir bakır madeni sahasında heyelan meydana geldi. Siirt Valisi Tutulmaz, 4 işçinin hayatını kaybettiğini, 12 işçinin halen göçük altında olduğunu açıkladı. Halil Başer adlı işçinin ağabeyi olduğunu söyleyen bir vatandaş, kardeşinin kendisine görüntülü çağrı attığını ancak görüşme yapamadığını iddia etti.

Haberler - İHA - NTV Haber - Anadolu Ajansı - DHA 17.11.2016 - 22:05 | Son Güncelleme : 18.11.2016 - 17:48

Siirt'te bakır madeni sahasında heyelan meydana geldi

'in Şirvan ilçesinin Maden köyünde bulunan bir bakır madeni sahasında heyelan meydana geldi.

Toprak altında kalan 16 işçiden 4'ü hayatını kaybetti. Diğer işçilerin kurtarılması için çalışmalar sürerken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nda kriz masası kuruldu.

Olay sırasında 8 kamyon ve 3 iş makinesi de göçük altında kaldı.

Başbakan Binali Yıldırım, göçükle ilgili bakanları arayarak bilgi aldı.

AFAD Başkan Vekili Mehmet Halis Bilden, bölgede toprak kayması riskinin devam ettiğini söyledi.

ENKAZ ALTINDAKİ BİR İŞÇİNİN AİLESİNİ ARADIĞI İDDİASI

Öğle saatlerinde dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Halil Başer adlı işçinin ağabeyi olduğunu söyleyen bir vatandaş, kardeşinin kendisine görüntülü çağrı attığını ancak görüşme yapamadığını öne sürdü.

SİİRT VALİSİ TUTULMAZ İLE AFAD BAŞKAN VEKİLİ BİLDEN'DEN AÇIKLAMA

Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, AFAD Başkan Vekili Mehmet Halis Bilden ile heyelanın meydana geldiği alanda incelemelerde bulundu, enkaz altında kalan işçilerle ilgili yürütülen arama kurtarma çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı.

Tutulmaz, dün saat 21.00 sıralarında heyelan ve ardından göçük meydana geldiği bilgisinin kendilerine ulaştığını söyledi.

Hızlı bir şekilde harekete geçerek Siirt başta olmak üzere Diyarbakır, Batman, Van ve Erzurum'dan arama kurtarma ekibi talep ettiklerini aktaran Tutulmaz, olayın vehametini anlamalarının ardından AFAD Başkanlığı ile irtibata geçerek Diyarbakır, Batman, Bitlis, Van, ve Erzurum'dan arama kurtarma ekiplerini hızlı bir şekilde bu alana yönlendirdiklerini aktardı.

Tutulmaz, gecenin ilerleyen saatlerinde de heyelan sahasında akmaların yaşandığını vurgulayarak, bunun çalışmaları güçleştirdiğini dile getirdi.

Sabahın erken saatlerinden itibaren arama çalışmalarına başladıklarına işaret eden Tutulmaz, şunları kaydetti:

"Ekipler alana intikal etti ancak heyelan sahasında arama kurtarma riski devam ediyordu. İlk vatandaşımızı kurtardığımız anda bile akıntılar hala devam ediyordu, risk yüksekti. Sabaha kadar arama işlemini yapamadık. Gün ağarmasıyla bölgelerden gelen arama kurtarma ekipleri Maden Tetkik Arama (MTA), Kömür İşletmeleri ve Türkiye Petrollerinden gelen ekipler ile maden işletmesine bağlı ekiplerle arama kurtarma işlemine başladık.''

Tutulmaz, şu ana kadar 4 işçinin cesedine ulaştıklarını ifade ederek, tespitlerine göre toprak altında 12 işçinin bulunduğunu anlattı.

Bu işçilerin kurtarılması için de tüm imkanları seferber ettiklerini bildiren Tutulmaz, "Gerek Ankara ayağı gerek komşu iller gerekse de il bazında tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızın çalışmaları devam ediyor. Ancak yine maden alanında heyelan riski devam ediyor. Bu da arama kurtarma çalışmalarımızı olumsuz şekilde etkilemektedir."

"CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞIMIZCA KONUYA EL KONULDU"

Vali Tutulmaz, olayın sebebinin araştırıldığını, bu kapsamda başlatılan soruşturmanın sürdüğünü söyledi.

"Heyelanın oluş sebebi çok miktarda yağan yağmur gibi görünmekte ancak insani bir kusur olup olmadığı, işletme ya da çalışanlardan kaynaklanan bir kusurun olup olmadığı konusunda çalışmalar devam ediyor. Cumhuriyet Başsavcılığımız konuya el koymuş durumda. Ayrıntılı bir şekilde sebepleri araştırılacaktır" diyen Tutulmaz, bir yandan da ailelerin ve tüm ülkenin beklentilerini hızlı bir şekilde sonuçlandırma gayreti içerisinde olduklarını belirtti.

"COĞRAFYA ÇOK ZOR, EĞİMİ ÇOK YÜKSEK BİR COĞRAFYA"

AFAD Başkan Vekili Bilden de 90 kişilik ekiple arama kurtarma çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Gece 2 helikopter bir de CASA uçağıyla bölgeye intikal ettiklerini anlatan Bilden, "Genelkurmay Başkanlığımızca tahsis edildi. 3 arama kurtarma köpeğimiz de burada. 02.00'ye kadar arama kurtarma ekiplerimiz köpeklerle arama çalışmalarını sürdürdü. O saate kadar 3 cansız bedene ulaştık. Bundan sonra da iş makineleriyle müdahale etme kararı aldık" ifadelerini kullanan Bilden, şöyle devam etti:

"Amacımız çok sürmeden ailelerimizin beklentisini sona erdirmek ve yine ümit ediyoruz ki canlı ulaşmak. Canlı ulaşamasak da mutlaka cansız bedenlere ulaşmak ve ailelerine cenazeleri teslim etmek. Büyük bir titizlikte çalışıyoruz çünkü coğrafya çok zor ve eğimi çok yüksek."

Gazetecilerin, enkaz altında kalan işçilerden birinin ailesini telefonla arayarak yardım istediği yönündeki iddialarla ilgili sorusu üzerine Bilden, cuma namazı saatinde böyle bir duyum aldıklarını belirtti.

Bilden, bunun üzerine belirtilen bölgede arama kurtarma çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını aktararak, şunları kaydetti:

"Hızlı bir şekilde o bölgeye intikal ettik. Şu an o noktada çalışmalarımız devam ediyor. Canlı ulaşabileceğimizi zannetmiyorum ama inşallah ulaşırız. En ufak bir bilgiyi, şikayeti titizlikle uzman arkadaşlarımız değerlendiriyor. Bundan kimsenin, hiçbir ailenin şüphesi olmasın. Buradayız ve bitene kadar çalışacağız. Sinyal alan cihazlarımız ilk geldiğimiz andan itibaren dinleme yaptılar, köpekleri ulaşabildiğimiz yere kadar götürdüler ama maalesef canlıya ait bir emareye ulaştığımızı paylaşamıyorum. Şu an o bölgeye insan unsuruyla müdahale edilemiyor, sadece iş makineleri ile müdahale ediliyor."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Pakistan ve Özbekistan seyahatine eşlik eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın da kriz masası ile sürekli iletişim halinde olduğu belirtildi.

VALİLİK'TEN AÇIKLAMA

Siirt Valiliği'nden yapılan açıklamada, Şirvan ilçesi Maden köyünde bulunan bakır madeninde heyelan sonucu göçük meydana geldiği kaydedildi.

Valilik bünyesine kriz masası oluşturulduğu bildirilen açıklamada, "Devam eden arama kurtarma çalışmalarında göçük altından 3 işçinin cenazesine ulaşılmış olup, bölge illerden takviye arama kurtarma ekipleri talep edilmiştir. Bölgede arama kurtarma çalışmaları, AFAD, jandarma ve arama kurtarma ekiplerimizin desteğiyle aralıksız devam etmektedir" ifadelerine yer verildi.

Bölgede heyelan riskinin sürmesi nedeniyle arama kurtarma çalışmalarının kontrollü yürütüldüğü bildirilen açıklamada, "Heyelanın aşırı yağışlar nedeniyle meydana geldiği değerlendirilmekle birlikte sebepleri hususunda araştırma ve inceleme devam etmektedir" ifadesi kullanıldı.

Arama kurtarma çalışmalarının Siirt, Batman, Bitlis, Diyarbakır ve Van'dan AFAD, Sağlık Bakanlığından Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), Türk Kızılayı, jandarma ile maden şirketine bağlı görevlilerin katılımıyla devam ettiği duyurulan açıklamada, Erzurum'dan AFAD ekibinin olay yerine ulaşmak üzere olduğu bilgisi paylaşıldı.

Öte yandan, aynı bölgede 25 Temmuz’da da heyelan meydana gelmiş, olayda 6 kamyon ve 2 iş makinesi göçük altında kalmış, can kaybı olmamıştı.

ŞİRKETTEN AÇIKLAMA

Park Elektrik Üretim Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından, Madenköy bakır madeni sahasında meydana gelen heyelanla ilgili açıklama yapıldı.

Park Elektrik'in Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yer alan duyurusunda, "Şirketimizin Siirt'in Şirvan ilçesinde bulunan Madenköy bakır madeni sahasında ilk belirlemelere göre aşırı yağışlar nedeniyle heyelan meydana gelmiştir. Kurulan kriz masasının çalışmaları devam etmektedir. Bölgede toprak kayması riskinin devam ettiği de dikkate alınarak Madenköy bakır madeni sahasında üretime ara verilmiştir. Gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır." ifadeleri kullanıldı. 

Sayfa Yükleniyor...