Kaymakam Mehmet Kocabey
Kaymakam Mehmet Kocabey

Siirt'in Baykan ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarınca yola tuzaklanan patlayıcı, Kaymakam Mehmet Kocabey'in zırhlı makam aracının geçişi sırasında infilak ettirildi.

Alınan bilgiye göre, İçişleri Bakanlığınca bir süre önce Baykan Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilen Kaymakam Kocabey, Yenice Köyü'nde çeşitli temaslarda bulundu.

Temaslarının ardından ilçe merkezine dönen Kocabey'in içinde bulunduğu zırhlı makam aracının geçişi sırasında, teröristlerce yola tuzaklanan el yapımı patlayıcı infilak ettirildi.

Patlamanın etkisiyle araçta küçük çaplı hasar oluşurken, saldırıyı hafif sıyrıklarla atlatan Kaymakam Kocabey'in sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Teröristlerin yakalanması için bölgede hava destekli operasyon başlatıldı.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU: HERHANGİ BİR YARALANMA SÖZ KONUSU DEĞİL

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara'da, Vilayetler Evi'nde düzenlenen "Göç İdaresi Genel Müdürlüğü İstişare Toplantısı"nın ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Kaymakam Mehmet Kocabey'e yönelik terör saldırısıyla ilgili soru üzerine Soylu, "Sabah 08.45 sıralarında Baykan Kaymakamımız Mehmet Kocabey'e, Yarımca civarında yol kontrolünü yapabilmek, oradaki inşaat işlerinin nasıl gittiğini takip edebilmek için oraya intikal etmek üzereyken yola döşenmiş bir el yapımı patlayıcı ile zarar verilmek istendi. Allah'a çok şükür hem kaymakamımızda hem de personelimizde herhangi bir yaralanma söz konusu değil. Tabii bir de orada bütün arkadaşlarımızda zırhlı araçlar var. Geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz" diye konuştu.

Kaymakam Kocabey ile olaydan sonraki ilk saatlerde telefonda konuştuğunu bildiren Soylu, "Gayet sağlıklı, Valimiz de hemen yanı başında. Vali Bey de başka bir yere intikal etmek üzereydi, olay olunca hemen oraya geçtiler. Allah'a çok şükürler olsun. Tabii terör örgütüne karşı yürütülen bu büyük mücadelede hem sabrımızı zorlamaya hem de ortaya koymuş olduğumuz bu kararlılığı etkilemeye çalışacaklardır. Bunlar beklediğimiz şeylerdir ama ne kararlılığımızda ne de sabrımızda herhangi bir farklılık söz konusu olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

"YÜZBAŞIMIZIN KANI YERDE KALMADI"

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde 20 Haziran'daki terör saldırısında Yüzbaşı Murat Üçöz'ün şehit olduğunu hatırlatan Soylu, "20 Haziran'da Hakkari'de çok iyi yetişmiş vatan evladını kaybetmiştik, Murat Üçöz Yüzbaşımız. Çukurca Jandarma Komando Taburumuz bu gece yaptığı operasyonla fail olan iki kişiyi etkisiz hale getirdi. Yani Yüzbaşımızın da kanı yerde kalmamış oldu. Biz büyük bir milletiz, gereğini de yerine getireceğiz, getirmeye de devam ediyoruz. Bu olayda da operasyon hemen başladı. Faillerle ilgili gerekli aramalar yapılıyor. Merak etmeyin onlar da bulunacak, gereği yerine getirilecektir" ifadelerini kullandı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Siirt Valiliği'nden yapılan açıklamada ise, saat 08.00 sıralarında Baykan ilçesi ile Veyselkarani ve Atabağ beldelerinde Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilen Kaymakam Kocabey'e yönelik terör örgütü PKK/KCK tarafından saldırıda bulunulduğu anımsatıldı.

Kocabey'e, Yarımca Köyü'ndeki üst yapı çalışmalarını inceledikten ve jandarma karakolunu ziyaret ettikten sonra dönüş yolunda terör örgütü mensuplarınca saldırı düzenlendiği belirtilen açıklamada, yara almadan kurtulan ve hastanedeki kontrollerinin ardından taburcu edilen Kocabey ve korumalarının görevleri başında oldukları kaydedildi.

Olayla ilgili güvenlik güçlerince geniş çaplı operasyon başlatıldığı vurgulanan açıklamada, "Bölücü terör örgütünün her türlü bölücü ve yıkıcı saldırılarına yönelik ilimiz çapındaki operasyonlar kararlılıkla devam edecektir. İlimizin huzur ve güvenliği için emniyet güçleri ve mülki idare amirlerimiz fedakarca çalışmalarını sürdüreceklerdir" ifadelerine yer verildi.

BAŞBAKAN'DAN ''GEÇMİŞ OLSUN'' TELEFONU

Öte yandan Başbakan Binali Yıldırım, Baykan Kaymakamı Mehmet Kocabey'i arayarak sağlık durumu hakkında bilgi aldı. Yıldırım, Kocabey'e geçmiş olsun dileklerini iletti.