Şike davasında savcıdan itiraz

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ufuk Ermertcan, futbolda şike davasında sanıklara istediği cezalar verilmediği gerekçesiyle kararı temyiz edecek.

04.07.2012 - 11:55

Şike davasında savcıdan itiraz

Futbolda şike davasında görevli Cumhuriyet Savcısı Ufuk Ermertcan, sanıklara mütalaasında belirttiği cezalar verilmediği gerekçesiyle kararı temyiz edecek.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 2 Temmuz Pazartesi günü kararı açıklanan futbolda şike davasının savcısı Ufuk Ermertcan'ın, bugün mahkemeye, davayı temyiz etmek için süre tutma anlamına gelen ''müddeti muhafaza'' dilekçesi sunduğu öğrenildi.

Böylece, savcılık makamı, sanıklara mütalaada istenen cezalardan daha az ceza verildiği gerekçesiyle temyiz başvurusu yapacağını mahkemeye bildirmiş oldu.

Bu arada, kararda geçen yıl mayıs ayında oynanan ''Sivasspor–Fenerbahçe maçının sonucunu etkilemek için şike yapmak'' suçundan 1 yıl 3 ay hapis ve 66 bin 640 lira adli para cezasına çarptırılan futbolcu Mehmet Yıldız'ın avukatı Polat Küçük de ''müddeti muhafaza'' dilekçesi sundu.

Dava kapsamında ceza alan diğer sanıkların avukatlarınca da mahkemeye ''süre tutum'' dilekçelerinin verilmesi bekleniyor.

Öte yandan açıklama yapan Avukat Küçük, ''6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'da geçen hükmün açıklanmasının geri bırakılması, erteleme ya da adli para cezası gibi alternatif cezalandırma yöntemlerinin kullanılamayacak hale getirilmesi Anayasa'ya aykırıdır. Bu hükümlerin iptali için gerekçeli karar açıklandıktan sonra Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunacağız'' dedi.

Mahkeme Pazartesi günü açıkladığı kararında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’a “örgüt kurmak” suçundan 2 yıl 6, “şike ve teşvik” suçundan ise 3 yıl 9 ay hapis ve 1 milyon 312 bin TL para cezası vermişti.

Mahkeme tutuklu sanıklar Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu ve Yusuf Turanlı'yı cezaevinde yattıkları süreyi gözönüne alarak tahliye etmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...