Şike savcısının özel yetkisi alındı

Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu yaz kararnamesi açıklandı. 2 bin 335 savcı ve hakimin görev yerinin değiştiği kararnameyle, şike soruşturmasına bakan Savcı Mehmet Berk de Küçükçekmece Başsavcıvekili oldu.

Haberler 13.06.2012 - 17:39

Şike savcısının özel yetkisi alındı

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) merakla beklenen 2012 Adli Yaz Kararnamesi'ni açıkladı.

Kararnameyle yerleri değiştirilen 2 bin 335 hakim ve savcının arasında kritik davalara bakan bazı hakim ve savcılar da bulunuyor. 

Şike soruşturmasına bakan Savcı Mehmet Berk'in özel yetkisi alındı. Berk, Küçükçekmece Başsavcıvekili olarak görevini yürütecek.

Berk'in yanı sıra iki önemli savcının daha özel yetkileri alındı. Ergenekon Savcısı Cihan Kansız ve Balyoz Savcısı Savaş Kırbaş İstanbul Başsavcıvekili oldu.

Dink davasının hakimi Rüstem Eryılmaz, 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevinden alındı. Eryılmaz, Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı oldu.

KCK soruşturmasını yürüten Savcı Menderes Yılmaz, İzmir'e tayin edilirken, özel yetkili savcı Oktay Kuban Eskişehir'den İstanbul'a atandı.

Kararname ile ayrıca 148 adliye birleştirildi.

KENDİ İSTEKLERİ İLE ATANDILAR
HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur, gelişme sonrası bir açıklama yaptı.

Okur, savcılar Mehmet Berk, Cihan Kansız, Savaş Kırbaş ve KCK Hakimi Menderes Yılmaz'ın kendi istekleriyle başsavcı vekilliğine atandıklarını söyledi.

Atamalar arasında yalnızca Hrant Dink davası hakimi Rüstem Eryılmaz hakkında HSYK'nın takdir yetkisi kullandığı bildirildi. 

HSYK kararnamesinin tamamını görmek için tıklayın.

Sayfa Yükleniyor...