Şike yasası aynen Meclis'e

Cumhurbaşkanı Gül'den veto yiyen şike yasası Adalet Komisyonu'ndan değiştirilmeden geçti. Yasa yarın Meclis Genel Kurulu'nda görüşülecek.

08.12.2011 - 20:27

Şike yasası aynen Meclis'e

TBMM Adalet Komisyonu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye iade edilen şike cezalarında indirim öngören kanunu aynen kabul etti.

Komisyon toplantısına katılan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, yasasnın yarın Meclis Genel Kurulu'nda görüşüleceğini açıkladı.

AK Parti, CHP ve MHP'nin mutabakata vardığı yasanın, Genel Kurul'dan da geçmesi ve Gül'ün onayına sunulması bekleniyor.

BDP'li Murat Bozlak hariç komisyonda söz alan bütün milletvekilleri, Cumhurbaşkanı Gül'ün veto gerekçelerine katılmadıklarını söyledi. Gençlikve Spor Bakanı Suat Kılıç da, "Bütün milletvekillerini kendi hukuklarını ve imzalarını her zeminde korumaya davet ediyorum" dedi.

GÜL'E ELEŞTİRİ
CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Cumhurbaşkanı Gül'e eleştirilerini, "Beğenmiyorsa Anayasa Mahkemesi'ne gitsin" diyerek sürdürdü.

AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü de, Cumhurbaşkanı'nın yasanın tamamını veto etmesine tepki gösterdi ve, "Bizim yaptığımız yasada hiç mi doğru yok, bu toptancılıktır" ifadesini kullandı.

Yapılan oylamada hem iktidar hem de muhalefet vekilleri yasanın Köşk'e aynen gönderilmesine 'evet' dedi.

YARIN GENEL KURUL'DA
Daha önce, yasanın Genel Kurul’da Pazar günü görüşüleceği açıklanmıştı ancak Bakan Suat Kılıç, yasanın Cuma günü Genel Kurul’da ele alınacağını söyledi.

Yasa Genel Kurul'dan da bu haliyle geçerse, Cumhurbaşkanı'nın ikinci bir veto yetkisi bulunmuyor ama Gül, yasanın iptali ve yürürlülüğünün durdurulması için Anayasa Mahkemesi'ne dava açabilir. Ankara kulislerinde, Gül'ün bu yola başvurmayacağı konuşuluyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...