'Şike'de Yıldırım'sız 6 tahliye

'Futbolda şike' davasının 12. duruşmasında 6 kişiye tahliye kararı çıktı. Beklentinin aksine Aziz Yıldırım bu kişiler arasında yer almadı.

30.03.2012 - 19:52

'Şike'de Yıldırım'sız 6 tahliye

16'sı tutuklu 93 sanığın yargılanıdğı 'futbolda şike' davasının 12. duruşmasından tahliye kararları çıktı.

Gün boyu süren duruşmada, tutuklu sanıkların tahliye taleplerini inceleyen İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, 6 kişinin bu isteğini kabul etti.

Beklentinin aksine, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım bu kişiler arasında yer almadı. Yıldırım'ın tahliye talebinin reddedilmesine 'kuvvetli suç şüphesi', 'sanık beyanları', delillerin toplanmaması, suça ilişkin tanıkların dinlenmemesi ve mevcut delil durumu gerekçe gösterildi. Davanın bir sonraki duruşması 30 Nisan'da görülecek.

Atılı suçun vasıf ve mahiyeti ile tutuklu olarak geçirdikleri süre göz önüne alınarak tahliyelerine karar verilen kişiler şöyle: Abdullah Eker, Abdullah Karakuz, Talat Emre Koçak, Abdullah Başer, Semih Kımıl, Hakan Karahmet.

Böylece davada tutuklu sanık sayısı 10'a düşerken, mahkeme ayrıca TFF, Bucaspor ve Altayspor'un müdahlilik taleplerini kabul ederken, Erman Toroğlu ve bir cumhuriyet savcısının talebini ise redddetti.

DEMİRÖREN DE DİNLENECEK
Eski TFF yöneticilerinden Levent Kızıl, Lütfi Arıboğan ile futbolcular Can Arat, Uğur Uçar, Cihan Haspolatlı, TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Milli Takımlar Teknik Direktörü Abdullah Avcı ve eski TFF Başkanı Mahmut Özgener'in de aralarında bulunduğu 21 kişinin bir sonraki duruşmada tanık olarak dinlenilmesi de yer aldı.

Ayrıca, sanık Aykut Aydın'ın, 4 gün devam eden duruşmalara katılmadığından zorla getirilmesini kararlaştıran mahkeme heyeti, sanık Emmanuel Emenike'nin savunmasının alınması amacıyla hazırlanan talimat evrakının Rusya adli makamına gönderilmesine karar verdi. heyet, 'taraftar' kod isimli gizli tanığın da 3 Mayıs 2012 günü yapılacak duruşmada hazır edilmesi için İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne yazı yazılmasına hükmetti.

SAVCI TUTUKLULUKLARIN DEVAMINI İSTEMİŞTİ
Öte yandan duruşmada, sanık ve avukatların taleplerinin alınmasının ardından görüşünü açıklayan savcı Ufuk Ermertcan, tanıkların dinlenmemiş olması ve istenen ceza miktarları göz önüne alınarak tüm tutuklu sanıkların bu hallerinin devamı yönünde karar verilmesini talep etmişti.

OLAYLAR ÇIKTI
Bu arada Aziz Yıldırım ve diğer Fenerbahçeliler için tahliye kararı bekleyen Fenerbahçe taraftarlarının beklentileri gerçekleşmeyince Çağlayan'daki adliye önünde olaylar çıktı.

Fenerbahçeli taraftar topluluğunun sayısı özellikle akşam saatlerinden itibaren yoğunlaştı. Tezahüratlar eşliğinde meşaleler yakarak alanda uzun bir süre bekleyen taraftarlar, tutuklu bulunan başkan Yıldırım'ın yanı sıra kulüp asbaşkanı İlhan Ekşioğlu ve Mali İşler Müdürü Tamer Yelkovan için tahliye kararı beklediler. Çevik kuvvet ekipleri, çıkabilecek olaylara karşı gün boyunca adliyenin çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

Kararın açıklanmasının ardından adliye önündeki alanda bekleyen taraftarlar dağılmaya başlarken, bazı taraftarlar çevik kuvvet ekiplerinin üzerlerine şişe, meşale, patlayıcı madde ve taş atmaya başladı. Çevik Kuvvet müdahale etti. Polis ile taraftarlar arasında ara sokaklarda kovalamaca yaşandı.

Atılan taşlar ve yabancı maddeler nedeniyle aralarında İl Emniyet Müdür Yardımcısı Yılmaz Avcı'nın da bulunduğu 8 polis yaralandı. Çeşitli yerlerinden yaralanan polislerin durumunun iyi olduğu öğrenildi. Bu arada 4 kişinin de gözaltına alındığı kaydedildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...