Silah değil üniversite

Ülkelerin sahip oldukları güç, geçen yüzyılın başlarında doğal kaynaklar ve savaş donanımıyla ölçülürken, önümüzdeki dönemde üniversite mezunu sayısının belirleyici olması muhtemel.

04.03.2011 - 11:13

Silah değil üniversite

Küresel ölçekte üniversiteye güden öğrenci sayısında büyük artış yaşanıyor. OECD üyesi "kalkınmış" ülkelerde 1990ların ortasına göre iki kat daha fazla üniversite öğrencisi var.

Çin gibi "kalkınmakta olan" ülkelerde ise durum daha da bariz. 1998'de Çin'deki öğrenci sayısı 1 milyon civarındayken, son dört yılda 34 milyon kişi üniversiteden mezun oldu. Yale üniversitesi dekanı bu artışı insanlık tarihindeki en büyük artış olarak değerlendirdi.

Bu gelişmelerin beraberinde getirdiği yenilik ise üniversitelerin küreselleşmesi.

KÜRESEL ÜNİVERSİTELER
Farklı ülkelerde kampüsleri olan, yabancı öğrencileri olan, uluslararası işbirlikleri yapan ve yabancı dillerde eğitim veren üniversite sayısı hiç olmadığı kadar artmış durumda.

Finlanda üniversitelerinde İngilizce öğrenim gören Çinli öğrenciler, Sorbonne Üniversitesi'nin Abu Dabi'de Fransızca lisans programı açması, Çin'de kampüs kuran Amerikan üniversiteleri ya da eğitim dilini İngilizce”ye çeviren güney Koreli üniversiteler bu eğilimin yansımaları.

Gelişmeler sadece batı üniversitelerinin yeni ufuklara açılmasından ibaret değil. Mesela Katar'da sekiz uluslararası üniversitenin bulunacağı 'Eğitim Şehri', yeni bir uluslararası eğitim merkezi olmaya aday.

New York üniversitesi rektörü John Sexton, yakın gelecekte üniversitelerin ve yetenekli insanların ulusal sınırları tanımayacağını düşünüyor.

"Rönesans döneminde yaratıcı sınıfların Avrupa'nın fikir merkezi olan şehirlerini dolaşması gibi, yakın gelecekte de yaratıcı insanlar başkentler arasında hareket halinde olacaklar" diyen Sexton yeni merkezlerin Şanghay ve Abu Dabi gibi Avrupa dışında şehirleri de kapsayacağını söylüyor.

New York Üniversitesi'nin New York dışında Abu Dabi'de bir kampüsü var, ve Şangay'da yeni bir kampüs inşası sürüyor. Üniversite'nin ayrıca 16 farklı şehirde araştırma merkezleri mevcut.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...