Yarbay Mustafa Dönmez'in, Ergenekon Soruşturması kapsamında tutuklandıktan sonra Askeri Mahkemede, "askeri malzemeyi çalmak" suçundan yargılanmasına başlandı.

Dönmez, Zir Vadisi’nde ve Sakarya Sapanca’da yapılan kazılarda çıkan silah ve mühimmatın Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait olmadığını söyledi.

Suçlamaları kabul etmeyen Dönmez mahkemede, "Bu operasyonu polis yaptı. Kazıya katılan 13 polisin parmak izlerinin alınmasını istiyorum. Kroki incelenirse bu anlaşılabilir. Muhtemelen buna MİT de karışmış olabilir" dedi.

Bunun üzerine Dönmez'in Sapanca'daki evinde bulunan silah ve patlayıcılar ile Zir Vadisi'nde yapılan kazılara ilişkin görüntüler dava dosyasına konuldu.

Görüntülerde çiftlik evinde yapılan aramalar ile kazıların başlangıç anı ve silahların topraktan çıkarıldığı anlar yer alıyor.

Ancak Zir Vadisi'ndeki kazıya ilişkin kayıtta, 3 dakikalık kesinti dikkat çekiyor. 18:21 ile 18:24 saatleri arasındaki kesinti, mühimmatın bulunduğu çukurun açıldığı ana denk geliyor...

Dönmez'e ait evler ile Zir Vadisi'ndeki kazıda, Kalaşnikof tüfekler, 30 el bombası, 9 sis bombası, 10 aydınlatma fişeği, 10 anti-tank mayını, 15 tüfek bombası, 1.300 mermi ve plastik patlayıcılar bulunmuştu.

Dosyaya konulan bir başka görüntü ise Özel Harekat Dairesi Eski Başkanvekili İbrahim Şahin'in evinde bulunduğu öne sürülen krokinin ardından Gölbaşı'nda yapılan kazıları kapsıyor.

Burada da 3 Lav silahı ile 30 el bombası bulunmuştu.