Şile açıklarında gemi battı

Şile açıklarında bir Türk kargo gemisi battı. Devam eden arama çalışmalarında kayıp 11 mürettebattan 4'ünün cenazesine ulaşıldı. Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri de Şile açıklarında batan geminin enkazına ulaştı.

Haberler - İHA - NTV Haber 01.11.2017 - 10:04 | Son Güncelleme : 01.11.2017 - 16:43

Şile açıklarında gemi battı

Son dakika haberi! 

Şile açıklarında bir Türk kargo gemisi battı, enkaza ulaşıldı ancak mürettabatı arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Gemlik Limanı'ndan Karadeniz Ereğli Limanı'na dökme demir taşıyan Bilal Bal isimli Türk bandıralı kuru yük gemisinden, sabah saat 04.25'te EPIRB (Acil Durum Lokasyon Belirten Radyo Vericisi) sinyali alındı.

Şile'nin 7 mil açığından alınan sinyal sonrası bölgeye Kıyı Emniyeti'ne ait 3 bot ve bir Sahil Güvenlik botu sevk edildi.

EPIRB cihazı gemi battıktan sonra yüzeye çıkarak veya yüzeyde kalarak kurtarma amaçlı sinyal gönderiyor.

Arama çalışmalarında henüz gemiye ulaşılamazken;  üzerinde "Bilal Bal" yazılı can simidi ile "ORAPİN 4" yazılı şişme can salı bulundu.

Münferit arama çalışmalarından sonuç alınamaması üzerine saat 07.15'te KIYEM 1, KIYEM 5, KIYEM 8 botlarıyla Sahil Güvenlik botu tarafından deniz alanında geniş arama sahasında arama faaliyetleri sürdürülüyor.

Kuru yük gemisinde bir kaptan, bir ikinci kaptan, başmühendis, ikinci makinist, iki usta gemisi, bir gemici, iki yağcı ve bir aşçı olmak üzere 11 kişilik mürettebat bulunuyor. Geminin sahibi ve oğlunun da gemide olduğu öğrenildi. 

GEMİNİN ENKAZINA ULAŞILDI

Geminin enkazına yürütülen çalışmalar neticesinde ulaşıldı.

Çalışmaların Şile'nin Ağva Karacaköy'den 12 deniz mili uzaklıkta sürdürüldüğü belirtildi.

BAŞBAKAN YILDIRIM: BİLİNMEYEN BİR NEDENLE BATTI

Başbakan Binali Yıldırım Şile açıklarında kaybolan gemiyle ilgili konuştu. Yıldırım, "Maalesef Karadeniz'in kuzeyinde bir kosterimiz bilinmeyen bir nedenle batmıştır. 11 personeli arama kurtarma çalışmaları sürüyor. İnşaallah personele sağ sağlim ulaşırız. Ben bir kez daha bu olaydan dolayı da gemide bulunan personelin yakınlarına geçmiş olsun diliyorum. Arama kurtarma çalışmaları inşaallah başarıyla tamamlanmış olur" dedi. 

HİPOTERMİ RİSKİ

NTV canlı yayınına telefonla katılan Deniz Arama Kurtarma Birliği Başkanı Umur Zamanoğlu da geminin eski olmasına dikkat çekti. 

Geminin karadan 20-24 kilometre açıkta battığını söyleyen Zamanoğlu, bu bölgede deniz suyu sıcaklığının çok düşük olduğunu söyledi ve kayıp mürettebat için hipotermi riski bulunduğunu belirtti. 

Zamanoğlu, "Sal gemi battığında otomatik olarak çıkar. Vardiyada sadece bir kişinin köprü üzerinde olma ihtimali ağır basıyor. Geminin karakutusunda bütün kayıtlar bulunur. Gerekli çalışmalar yapılacaktır. Sonrasında gerekli açıklamalar yapılacaktır" diye konuştu.

"GEMİYLE İLGİLİ PARÇALAR KIYIYA VURDU"

NTV yayınına katılan Deniz Haber Ajansı'ndan Recep Canpolat "Şu ana kadar gemiyle ilgili parçalar karaya vurmuş durumda. Geminin battığı konusunda hemfikir olunduğu söyleniyor. 1974 yapımı bir gemi" dedi.

1974 yılı yapımı 78.5 metre uzunluğundaki Türk bandıralı Bilal Bal isimli kuru yük gemisi.
1974 yılı yapımı 78.5 metre uzunluğundaki Türk bandıralı Bilal Bal isimli kuru yük gemisi.

SAHİL GÜVENLİK'TEN AÇIKLAMA

Sahil Güvenlik Komutanlığı, Şile açıklarında haber alınamayan gemiyle ilgili açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada Gemlik limanından Karadeniz Ereğli limanına dökme demir taşıyan 78,5 metre boyunda "Bilal Bal" isimli gemiden sabah saatlerinde tehlike sinyali alındığı belirtildi.

Şile'nin 7 mil açığında sinyal alınan gemiye ve personeline ulaşılamadığı belirtilen açıklamada, "Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından arama kurtarma faaliyeti icra etmek üzere; 1 Sahil Güvenlik Uçağı, 1 Sahil Güvenlik Helikopteri ve 3 Sahil Güvenlik Botu görevlendirilmiştir" denildi.

Geminin gece Karadeniz'e açılışını gösteren deniz trafik haritası.
Geminin gece Karadeniz'e açılışını gösteren deniz trafik haritası.

Açıklama şöyle devam etti: "İcra edilen arama faaliyetlerinde, Şile sahiline 7 mil mesafede ve 88 metre derinlikte battığı tespit edilen gemiye ait olduğu değerlendirilen can simidi, can salı, filika ve lastik kurtarma botu bulunmuştur. Arama Kurtarma faaliyetlerine Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün 5 kurtarma botu da iştirak etmektedir. Deniz Kuvvetleri Komutanlığından da, insansız denizaltı görüntüleme ve tespit cihazı (ROV) destekli bir denizaltı kurtarma gemisi talebi yapılmıştır. Arama kurtarma faaliyetlerine halen devam edilmektedir."

Sayfa Yükleniyor...