Silivri’de gizli celse gerginliği

Birinci Ergenekon Davası’nın bugünkü duruşmasında, bir farklılık yaşandı. Bir tanığın, gizli ifade vermek istediğini söylemesi üzerine basın mensupları salondan çıkarıldı.

10.03.2011 - 13:28

Birinci ''Ergenekon'' davasının 176. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesinde oluşturulan salonda yapılan duruşmaya, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Alparslan Arslan ve Osman Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 19 tutuklu sanık katıldı.

Duruşmada, tutuksuz yargılanan gazeteci Güler Kömürcü Öztürk ile başka suçtan tutuklu Semih Tufan Gülaltay da hazır bulundu. Tutuklu sanıklardan Hayrettin Ertekin ve Ergün Poyraz ise duruşmaya gelmedi.

Mahkeme heyetine başkanlık yapan hakim Hasan Hüseyin Özese, tanık olarak çağrılan Esra Feride Gökçimen'in, kapalı oturumda ifadesinin alınmasını talep ettiğini belirtti.

Bu talebi değerlendiren mahkeme heyeti, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun tanığa ilk önce sorulacak hususlar ve tanığın korunmasını düzenleyen 58. ve duruşmada hazır bulunacakların yer aldığı 188. maddeleri dikkate alınarak kapalı otumun yapılmasına karar verdi.

Gökçimen'in sanıklar, izleyiciler ve basın mensupları dışarı çıkarılarak dinlenilmesini kararlaştıran mahkeme heyeti, duruşmada sadece zorunlu müdafilerinin bulunmasına hükmetti.

Bunun üzerine duruşma salonundan sanıklar, izleyiciler ve basın mensupları dışarı çıkartıldı.

GÖKÇİMEN'İN İFADESİ
İddianamede, Semih Tufan Gülaltay'ın tutuklu olarak yargılandığı, Gökçimen'in de müşteki olarak yer aldığı İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava dosyasındaki ifadesine yer verilmişti.

Gökçimen, bu ifadesinde Gülaltay'ın yanında kaldıkları dönemde, Muzaffer Tekin'in sık sık bu binaya geldiğini, Danıştay saldırısından 2 gün önce de Tekin'in yanında 4-5 kişilik grupla Gülaltay'ın ofisine geldiğini ve saatlerce toplantı yaptıklarını söylemişti. Alparslan Arslan'ın da olaydan önce bu binaya kalabalık bir grupla geldiğini gördüğünü belirten Gökçimen, ancak o dönemde adını bilmediğini, olay sonrası şahsı medyada görünce tanıdığını beyan etmişti.

Bu arada, davanın tutuksuz sanıklarından Ümit Sayın da tutuklu olarak yargılandığı dönemde bazı beyanlarda bulunacağını belirterek, kapalı oturum talep etmişti. Mahkeme heyeti de bunu kabul ederek sadece sanıkları dışarı çıkartmıştı.

Öte yandan, kapalı oturum devam ederken basın mensuplarına açıklama yapan Sevgi Erenerol'un avukatı Vural Ergül, duruşmada kamu denetimi açısından yargılamanın basın mensupları ve izleyicilere açık olması gerektiğini, kapalı oturum kararına itiraz ettiklerini, savcının da mütalaasında basın mensupları ve izleyicinin izlemesinde sakınca görmediği belirttiğini söyledi.

Ergül, ancak mahkemenin kapalı oturuma önceki kararı doğrultusunda devam ettiği kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...