Şimdi 'Bing'leme zamanı

Microsoft, İnternet kullanıcılarının 'Google'lama alışkanlığını değiştirmek amacıyla Bing'i yayın hayatına başlatıyor.

01.06.2009 - 11:18

Şimdi 'Bing'leme zamanı

Masaüstü yazılım devi, Google'ın İnternet dünyasındaki hegemonyasını yıkmak için uzun bir süredir üzerinde çalıştığı yeni arama motorunu 3 Haziran'daki lansman öncesinde görücüye çıkardı.

http://bing.com adresinde yayına başlayan Bing, henüz çok yeni bir servis olmasına rağmen Google ile arasında gerçekleşecek sert rekabeti arama sonuçlarında şimdiden gösteriyor.

Bing, Microsoft'un yaptığı ön bilgilendirmelere göre, bir arama motorundan ziyade, karar verme motoru olarak nitelendiriliyor. Arama motorunun verdiği sonuçlar, alışveriş, gezi vb. farklı kategorilerde kıyaslamalı olarak nitelendiriliyor ve daha başarılı bir seçim yapmak için kullanılabiliyor.

Örnek olarak, Volkswagen başlığı ile yapılmış bir alışveriş sorgusunda, anahtar kelimeyle ilgili kategori, marka, fiyat gibi değişkenler seçilerek daha geçerli bir karar verilebiliyor. Karar verme aşamasında oldukça başarılı sonuçlar veren Bing, henüz yeni bir servis olsa da, normal arama sonuçlarında da oldukça başarılı.

Arama ve kıyaslama amacının dışında, haber listeleme, resim arama, video, harita gibi seçeneklere sahip olan Bing, oldukça sade bir arayüze sahip.

Öncelikli olarak ABD, Kanada ve Fransa pazarlarında bulunan işletme ve diğer servisleri tam kapasite ile listeleyecek karar verme motoru, ilerleyen dönemlerde diğer pazarlara yönelik karar verme ve listeleme veritabanına da kavuşacak.

Bing'in Seyahat, Alışveriş, Sağlık, Lokasyon bazlı karar verme yeteneklerini daha yakından tanımak için http://www.discoverbing.com/tour/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...