Şimdi de Sarı Deniz petrole bulandı

Şimdi de Çin'in Sarı Deniz'deki petrol boru hattı  patladı. Tonlarca petrol denize akıyor...

Şimdi de Sarı Deniz petrole bulandı

Meksika Körfezi'nde İngiliz petrol şirketi BP'nin kuyusundaki petrol sızıntısının ardından bir kötü haber de Çin'den geldi.


Çin'in en büyük petrol şirketlerinden China National Petroleum Corp'a (CNPC) ait Dalian Limanı'nındaki petrol boru hattındaki patlamanın ardından Sarı Deniz'e yayılan yaklaşık bin 500 ton ham petrol bölgeyi tehdit ediyor.

50 kilometrelik alanı aşan sızıntı, Çin'deki petrolden kaynaklanan en büyük çevre felaketlerinden biri olarak gösteriliyor.

Geçtiğimiz cuma günü Çin'in kuzeyindeki Dalian kentinin işlek limanında bir petrol boru hattında meydana gelen patlamada ölen ya da yaralanan olmazken, patlamadan sonra çıkan yangın yaklaşık 15 saatte söndürülebildi.

2 bin itfaiyecinin görev aldığı yangında yetkililer, çevredeki yaklaşık 600 evi tahliye etti. Geçimini balıkçılıkla sağlayan bölge halkı ise doğal hayatı tehdit eden petrolun bir an önce temizlenmesi için seferber oldu. Düzinelerce petrol toplama tankeri bölgede çalışmalara başlarken, denizdeki petrol temizliğinin en az 10 gün süreceği öğrenildi. Çin'in doğusunda geçtiğimiz aylarda bir petrol boru hattı sızıntı yapmış, tarlalara akan yüzlerce ton petrol büyük maddi zarara yol açmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...