Şimdi de televizyonda: Mem u Zin

Yaklaşık 2 yıl önce Kültür Bakanlığı'nın Kürtçe ve Türkçe olarak bastığı Ahmed-i Hani'nin Mem u Zin'i, TRT 6 ekranlarında dizi oldu.

Haberler 27.02.2012 - 22:49

Şimdi de televizyonda: Mem u Zin

Hakkarili şair ve ozan Ehmedê Xanî'nin (Ahmed-i Hani) eseri Mem u Zin'den uyarlanan 'Siya Mem u Zin' adlı dizinin ilk bölümü ekranlara geldi.

TRT 6'da yayınlanan dizinin galasına, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da katıldı.

Arınç, Mem ve Zin'in meşhur bir aşk hikayesi olduğunu belirterek, ''Artık özgürlükler 'sinde ana dilde yazılmış bir eserin dizi haline getirilmiş olmasından hepimiz kıvanç duyacağız'' dedi.

Galaya gelişinde gazetecilerin diziye ilişkin soruları üzerine konuşan Arınç, ''Bu meşhur bir aşk hikayesi, Mem ve Zin, dillere destan. Kültürümüzün medeniyetimizin en güzel örneklerinden birinin destanıdır. Ahmed-i Hani tarafından manzum olarak yazılmıştır. TRT bu konuda çok duyarlı davrandı ve bu aşkı yaşatabilecek insanlarla güzel bir dizi çekilebilmesine vesile oldu. Umarım herkesin beğenisi olacak ve TRT 6 ekranlarından bu dizinin yayınlanması, TRT tarihinde de bir ilk olacak" dedi.

Türkçe alt yazıyla yayınlanacak dizinin çok başarılı olmaısnı umduğunu belirten Arınç, "Artık özgürlükler Türkiye'sinde ana dilde yazılmış bir eserin dizi haline getirilmiş olmasından hepimiz kıvanç duyacağız. TRT'yi de sanatçılarımız da kutluyorum'' şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...