Eylemce, günümüzün barışçıl gösterilerini tanımlamak için yaratılmış, içinde hem eylemi hem de eğlenceyi barındıran yepyeni bir kelime.

İlişkili Haberler


Bu eylem belli bir merkezi olmadan, ağ şeklinde örgütleniyor. Herkes bulunduğu yerde, kendi grubu ve çevresiyle iklim değişikliğinin çözümüne ilişkin yaratıcı eylemler örgütleyecek.

Bu büyük eylemceyi öneren ve yaygınlaştıran 350.org, atmosferdeki CO2 düzeyini bilimsel olarak güvenli düzey olan milyonda 350 parçacıkta sınırlamayı öneren bir hareket. Hedef, 10/10/10 günü 165 ülkede aynı anda onbinlerce eylem yapılırken, katılımcıların alabildiğine eğlenmelerini de sağlamak.

Açık Radyo’nun Genel Yayın Yönetmeni Ömer Madra da bu eylemcenin başarısı için kolları sıvadı. Madra çağrı mektubunda, Türkiye’deki gösterilerin çok katılımlı olması ve toplumun dikkatini en yoğun biçimde çekebilmesi için hepimizden yaratıcı öneriler bekliyor:

“İş Başına Partisi”
“Amacımız, iklim değişikliğini durdurmak için yapılacak çok şey olduğunu göstermek. Bu nedenle sloganımız Küresel Isınmayı Durdurmak İçin İş Başına Partisi. 10 ekim günü Taksim’de aslında iklim adaleti isteyen insanların hiç de az olmadığını ve iklim değişikliğine çözüm olabilecek yüzlerce politikanın mümkün olduğunu gösterecek bir büyük müzikli, organik yemekli, bisikletli, danslı ama hepsinden önemlisi iklim değişikliği konusunda harekete geçmeye kararlı bir EYLEMCE yapacağız.
Ama Türkiye’deki tek eylemce Taksim’de olmayacak. Siz de yaşadığınız kentte yapacağınız 10/10/10 eylemini bize haber verebilirsiniz. Böylece yapılan eylemlerin bütün dünyaya ulaşmasını sağlayabiliriz.”

Şimdiden 130 ülkede 1400’den fazla “eylemce” yapılacağı, kayıtlara geçmiş durumda. 10/10/10’da saat 15.00’te Taksim’deki “İş Başına Partisi”, sizleri bekliyor...

Bu "eylemce"den önce ise Slow Food/Fikir Sahibi Damaklar grubu İstanbul'daki Maçka Parkı'nda saat 10'da "GDO'suz piknik" düzenliyor. Grup üyeleri eylemceye destek vermek için yaptıkları pikniğe herkesi davet ediyorlar...