Şimdi "Yeşil İstasyon" zamanı

Şişli Bilim Merkezi’ndeki  Yeşil İstasyon projesi 31 Mayıs’ta sona eriyor. Büyük küçük herkesin yoğun ilgisiyle karşılanan Yeşil İstasyon’u henüz görmediyseniz acele edin.

14.04.2010 - 12:02

Şimdi "Yeşil İstasyon" zamanı

Electrolux’ün Prenses Elisabeth Sıfır Emisyon İstasyonu’ndan esinlenerek Şişli Bilim Merkezi’nde hayata geçirdiği Yeşil İstasyon, çocukların küresel ısınma ve bu konuda yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirilmesini ve Antarktika’yı hissederek konuyu daha kolay kavramalarını amaçlıyor.

Yeşil İstasyon’da ziyaretçiler Antarktika’da yaşam ve küresel ısınma hakkında bilgilendiriliyorlar. Bilim adamlarının Antarktika’da yaptıkları çalışmaları da öğrenen minikler, istasyonun içini gezerek ve eğitmenler eşliğinde deneyler yaparak öğrendiklerini pekiştiriyorlar. Projenin iletişim sponsorları NTV Yeşil Ekran ve NTV Bilim tarafından hazırlanan kısa filmi eskimoların evi iglonun içinde izleyen küçük ziyaretçiler, konuyla ilgili çeşitli oyunlar oynayarak keyifli bir gün geçiyorlar. Yeşil İstasyon gezisini birer çevre gönüllüsü olarak tamamlayan ziyaretçiler, öğrendikleri bilgiler ışığında çevreyi ve geleceğimizi koruyacaklarına söz vererek Şişli Bilim Müzesi’nden ayrılıyorlar.

Yeşil İstasyon’u her gün 09:00 – 18:00 saatleri arasında gezebilirsiniz. Giriş ücreti 6 TL’dir.

Prenses Elisabeth Sıfır Emisyon İstasyonu
15 Şubat 2009’da açılan Prenses Elisabeth, Utsteinen Dağı’nda kayalık bir alan üzerine kurulan, içinde 20 bilim adamının çalıştığı dünyanın ilk sıfır emisyonlu araştırma istasyonudur. Alanlarında uzman araştırmacılar, istasyonda buzulların incelenmesi; ozon tabakası ve sıcaklık seviyesindeki değişikliklerin takibi; canlıların, deniz yatakları ve deniz hayatının incelenmesi; iklim değişikliğinin türlere etkisi gibi araştırmaları yapıyorlar. Antarktika gibi iklim koşullarının zor olduğu bir yerde bile doğaya zarar vermeyen “pasif evler” inşa edilebileceğinin en güzel kanıtı olan Prenses Elisabeth Sıfır Emisyon İstasyonu, yenilenebilir enerji kaynaklarının yerinde kullanımı ile kendi ihtiyaçlarını karşılıyor. Hibrid sistem sayesinde yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanılan istasyonda, güneş ve rüzgardan yararlanılıyor. IPF (International Polar Foundation) tarafından, çevreyi koruma adına yaptığı başarılı çalışmalardan ötürü tedarikçi olarak seçilen Electrolux, istasyonda kullanılan çevreci beyaz eşyalarıyla araştırma üssünün 'Sıfır Emisyon' hırsını destekliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...