Türkiye'de kızların eğitim sorununun çözümüne katkı sağlamak, okula devam edemeyen kız çocuklarının eğitim hayalini gerçekleştirmek amacıyla 2005 yılında başlayan Baba Beni Okula Gönder Kampanyası, yeni bir projeye daha imza atıyor.

Bu yeni proje için sekiz ünlü sinema yönetmeni bir araya gelerek kız çocukları ve eğitim konulu fotoğraflar çekti. Bu fotoğraflardan oluşan 'Baba Beni Okula Gönder' Fotoğraf Sergisi, 1-8 Aralık tarihleri arasında Beyaz Space-İz Giz Plaza Maslak'da sergilenerek, satışa sunulacak. Sergiye katılanlar, her birinden sadece 5'er adet basılacak fotoğraflara sahip olma şansını yakalarken, elde edilecek gelir Baba Beni Okula Gönder'e bağışlanacak.

Çağan Irmak, Mustafa Altıoklar, Ezel Akay, Handan İpekçi, Zülfü Livaneli, Sırrı Süreyya Önder, Ümit Ünal ve Derviş Zaim'in buluştukları proje kapsamında 30'a yakın eser sergilenecek.

Baba Beni Okula Gönder
Kız çocuklarının okumasının önündeki engellerin kaldırılması amacıyla 23 Nisan 2005 tarihinde Milliyet Gazetesi tarafından başlatılan 'Baba Beni Okula Gönder' seferberliği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile birlikte yürütülmektedir.

Kız çocuklarının eğitimlerine devam etmelerini sağlamak için gerçekleştirilen çalışmalar, 3 ana konuda gerçekleşiyor. Ortaöğretimde okuyan kızlar için yurt yapımı, ilk ve ortaöğretimde okuyan kızlara eğitim bursu verilmesi ve ihtiyaç olan bölgelerde derslik ihtiyacının giderilmesi.

Ayrıca 'Baba Beni Okula Gönder' kapsamında kız çocuklarının sosyal yaşam kalitesinin artırılması için her sene yeni projeler gerçekleştiriliyor, çeşitli eğitimler veriliyor, malzeme yardımı yapılıyor.

Baba Beni Okula Gönder'e 300 binin üzerinde destekçinin sağladığı katkı 34 milyon TL'ye ulaştı. Şimdiye kadar yaklaşık 10 bin kız çocuğuna eğitim bursu verildi, 32 adet kız öğrenci yurdunun yapımı üstlenildi. Sekizi köy okulu olmak üzere 11 okulun yapımı tamamlandı.