Altyazı Aylık Sinema Dergisi, Bahar 2010 dönemine iki seminer ile başlıyor: Sinemada Devr-i Alem ve Karşılaştırmalı Film Analizleri.

Sinemada Devr-i Alem
Bu baharda dünya sinema tarihinin çeşitli dönem ve coğrafyalarından 8 çarpıcı filmi izleme ve tartışmaya hazır mısınız? Sinemada Devr-i Alem yalnızca sinema tarihine, film kuramı ya da film analizine yoğunlaşmak yerine tek bir filmin içinden geçerken sinemanın bize sunduğu farklı tarihsel, kültürel ve estetik konulara, akımlara, türlere ve temalara değinecek. Her haftanın ana filminden yola çıkılarak başka zamanlara, sinemalara sıçramayı mümkün kılacak film parçaları ve tartışmalarla bugünün sinemasıyla kurulan ilişki anlamlandırılmaya çalışılacak.

Mehmet Açar'la Karşılaştırmalı Film Analizleri
Çocuklar çok sevdiği oyuncaklarına ne yapar? Anlamak için onları parçalamaya başlar... Mehmet Açar sizi 8 haftalığına filmleri parçalamaya, onlarla oynamaya ve farklı açılardan bakmaya çağırıyor.

Her hafta değişik yönetmenlerin değişik filmlerinden gösterilecek sahneler eşliğinde yapılacak karşılaştırmalı analizlerin hedefi, yönetmenlerin sinemasal anlatımlarına ve artistik yaklaşımlarına bir mercek tutup filmlere daha yakından bakmak, ustaların sırlarını deşifre etmek ve farklı tarzları karşılaştırmak...

Ayrıntılı bilgi için: http://www.altyazi.net/seminerler