Sinemanın büyük kaybı

Geçirdiği trafik kazasında ağır yaralanan sinema tarihinin en iyi yönetmenlerinden Theodoros Angelopoulos, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

25.01.2012 - 06:26

Sinemanın büyük kaybı

Dün akşam saatlerinde Pire Drapetsona otoyolunda, ''Öteki Deniz-The Other Sea'' adlı yeni filminin çekimi sırasında bir motosikletin çarptığı Theodoros Angelopoulos, olay yerinden ambulansla Faliro'daki bir hastaneye götürüldü.

Yoğun bakıma alınan ünlü yönetmenin, hastanede yaşamını yitirdiği belirtildi.

Yunanistan'in önemli gazetelerinden Kathimerini, Theo Angelopoulos'un ölüm haberini, ölümün şüpheli olabilecegi iddiasıyla, manşetten duyurdu. Gazete henüz teyit edilemekle birlikte Angelopoulos'a çarpan motorsikletinin polise ait olduğu iddiasını belirtti.

Filmleri ile çoğu Avrupa festivallerinde sayısız ödül kazanmış olan 77 yaşındaki yönetmen Angelopoulos, 40 yıllık bir sinema kariyerine sahip.

''36 Günleri'', ''Avcılar'', ''Kumpanya'', ''Kitera'ya Yolculuk'', ''Arıcı'', ''Puslu Manzaralar'', ''Leyleğin Geciken Adımı'', ''Ulis'in Bakışı'', ''Sonsuzluk ve Bir Gün'', ''Ağlayan Çayır'' ve ''Zamanın Tozu'' gibi önemli filmlerin sahibi olan Angelopoulos, birçok film festivalinde onur konuğu olarak veya jüri üyeliği yapmak üzere Türkiye'ye de gelmişti.

Sonsuzluk ve Bir Gün Sonsuzluk ve Bir Gün
Ulis'in Bakışı Ulis'in Bakışı
Puslu Manzaralar Puslu Manzaralar
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...