Sinemanın devi Altın Koza'ya geliyor

7-13 Haziran tarihleri arasında yapılacak Adana Altın Koza Film Festivali'nin konuklarından biri beyazperdenin dev ismi Theo Angelopoulos olacak. Jüri başkanlığını Reha Erdem'in yapacağı festivalde 200'e yakın film gösterilecek.

03.05.2010 - 10:31

Sinemanın devi Altın Koza'ya geliyor

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 17'ncisi düzenlenecek ''Altın Koza Uluslararası Film Festivali''nin, 7-13 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Festival kapsamında her yıl olduğu gibi bu yıl da Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması düzenlenecek.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nın jüri başkanlığını yönetmen Reha Erdem üstlenecek. Etkinlik kapsamında yönetmenin çeşitli filmleri, ''Reha Erdem Retrospektifi'' başlığı altında gösterilecek.

Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması'nın jürisinde ise animasyon yönetmeni Ersin Ersoy, görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki, sinema yazarı Fırat Yücel, oyuncu Mert Fırat ve yönetmen İnan Temelkuran yer alacak. Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması'nın jüriliğini ise İtalya – RIFF Roma Independent Film Festivali Başkanı Fabrizio Ferrari, İtalya'dan Luciano Rispoli, Yunanistan'daki Greece Film Center'dan Paola Starakis ve oyuncu Vildan Atasever yapacak.

SİNEMANIN DEVİ GELİYOR
Etkinliğe onur konuğu olarak da Yunan yönetmen Theo Angelopoulos'un katılacak. Yönetmenin ''Kitera'ya Yolculuk'', ''Arıcı'', ''Sisli Manzaralar'', ''Leyleğin Geciken Adımı'', ''Ulis'in Bakışı'', ''Sonsuzluk ve Bir Gün'' ile ''Ağlayan Çayır'' isimli filmlerinden oluşan seçkisi de festival kapsamında toplu gösterime sunulacak.

Theo Angelopoulos festivalin konuğu. Theo Angelopoulos festivalin konuğu.

Ayrıca, Angelopoulos'un da katılacağı ''Angelopoulos Sineması'' konulu söyleşiye yazar, yönetmen ve senarist Füruzan, Angelopoulos'un ''1936 Günleri'', ''Büyük İskender'', ''Leyleğin Geciken Adımı'' ve ''Ulis'in Bakışı'' gibi filmlerinin senaryolarını yazan Yunan yazar ve senarist Petros Markaris, film eleştirmeni Dimitris Haritos ve sinema yazarı kimliğinin yanı sıra 2003 yılında Theo Angelopoulos sineması üzerine ''Theo'nun Bakışı'' isimli bir belgesel film de yapmış olan Necati Sönmez de katılacak.

Bu arada, adına bir katalog çıkartılacak yönetmenin, setlerinde çekilen fotoğraflarından oluşan sergi de festival süresince 75. Yıl Sanat Galerisi'nde gezilebilecek.

YAŞAM BOYU ONUR ÖDÜLLERİ
Festival kapsamında Müjde Ar ve Atilla Dorsay'a ''Yaşam Boyu Onur Ödülü'' verilecek.

Festivalde Müjde Ar filmlerinden oluşan bir seçki izleyiciyle buluşacak, Atilla Dorsay'ın çektiği fotoğraflardan oluşan sergi de sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Ar ve Dorsay'a ödülleri 10 Haziran Perşembe günü düzenlenecek Onur Ödülleri Balosu'nda takdim edilecek.

Festivalin jüri başkanlığını Reha Erdem yapacak. Festivalin jüri başkanlığını Reha Erdem yapacak.

DÜNYANIN FİLMİ GELİYOR
Festivalde Türkiye'de ve dünyada üretilen çeşitli kısa film ve belgeseller ile uzun metraj filmler de özel gösterim bölümleriyle sinemaseverlerle buluşacak. Festivalde ayrıca, ''Dünya Sineması'', ''Filistin Barışa Hasret'' ve ''FIPRESCI Keşifleri – Eleştirmenlerin Gözünden Kaçmaz'' başlıkları altında da çeşitli filmler gösterime sunulacak.

Etkinlik kapsamında sinema yazarı ve Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği Başkan Yardımcısı Alin Taşçıyan ''Film Eleştirisi Atölyesi''ne katılacak, senarist Işıl Özgentürk de Adana Sinema Derneği'yle ortaklaşa atölye çalışması gerçekleştirecek.

Festivalin gelenekselleşen bölümlerinden olan ve sinema sanatçılarının halkı selamlayacağı ''Sinema Dayanışma Gecesi'' de bu yıl 9 Haziran Çarşamba günü Mimar Sinan Amfi Tiyatro'da yapılacak.

Sanatçıların halk ile kucaklaştığı ''Sevgi Korteji'' ise 11 Haziran Cuma günü gerçekleşecek, festivalin kapanış töreni ise 12 Haziran Cumartesi günü, Merkez Park Amfi Tiyatro'da yapılacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...