Sınıf - The Class - Entre Les Murs

Film, Paris’in bir banliyösinde, farklı etnik gruplardan gelen öğrencilerin olduğu bir okulda geçiyor. Fransızca öğretmeninin gözünden anlatılan filmde kendisini bulma çabası içindeki öğrencilerin bir ders yılı boyunca yaşadıklarına tanık olunuyor.

17.12.2008 - 19:23

Sınıf - The Class - Entre Les Murs

Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi alan “Entre Les Mursentre” ya da Türkçe vizyon adıyla “Sınıf”ı, Laurent Cantet yönetti ve François Begaudeau oynadı. Her biri oyuncu değil de gerçek öğrencilerden oluşan sınıfta bir de Türk öğrenci var; Burak Özyılmaz.

François ve öğretmen arkadaşları, sorunlu bir mahallede eğitim veren bir lisede yeni öğretim yılına hazırlanmaktadır. Öğrencilere karşı son derece iyi niyetlidirler ve onlara en iyi eğitimi sağlamak konusunda hiçbir engel tanımazlar. Günümüz Fransa’sının küçük bir modeli olan sınıfta sık sık kültür ve fikir çatışmaları yaşanır. Genç öğrenciler çoğu zaman eğlenceli ve yaratıcıdır ancak zaman zaman takındıkları anlaşılmaz tavırlar düşük ücretle çalışan öğretmenlerinin hevesini kırmaktadır.

François, öğrencilerinin gayretli ve birbirine karşı saygılı olması konusunda ısrarcıdır. Resmiyetten uzak tutumu ve sınırsız açık yürekliliği öğrencileri tarafından şaşkınlıkla karşılanır. Yöntemlerine karşı çıkan öğrencilerin meydan okumasıyla, koyduğu kuralları tekrar gözden geçirmek zorunda kalacaktır.

Dağıtım: Barbar Film
Bir Laurent Cantet Filmi
Fransa, Renkli, 128 dk.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...