Davutoğlu: Türkiye-Suriye sınırı hiçbir zaman kapanmadı

Başbakan Davutoğlu, yeni göç dalgasında Suriye sınırının açılıp açılmayacağına yönelik soruyu, "Türkiye-Suriye sınırı hiçbir zaman kapanmamıştır" şeklinde yanıtladı.

ntv.com.tr 10.02.2016 - 16:32 | Son Güncelleme : 10.02.2016 - 17:03

Davutoğlu: Türkiye-Suriye sınırı hiçbir zaman kapanmadı

Resmi ziyaret için Lahey'de bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile görüştü.

İki lider görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Toplantıda öne çıkan başlık Suriye'de yaşananlar ve yeni göç dalgası oldu.

Bir gazetecinin "Suriyeli mülteciler için sınırı açacak mısınız?" sorunu yanıtlayan Davutoğlu, "Türkiye-Suriye sınırı hiçbir zaman kapanmamıştır" dedi.

"Türkiye bütün ağır yüklerine rağmen Suriye sınırını açık tutmuştur" ifadesini kullanan Başbakan, şöyle devam etti:

"Türkiye-Suriye sınırı ve yüreğimiz, aşımız, evimiz Suriyelilere açıktır. Ama şunu da ifade edeyim, Suriye’deki krizin çözümü için kılını dahi kıpırdatmayan bazı çevrelerin, buna maalesef bazen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de dahildir, Suriye’de bu mülteci akınına yol açan Rus bombardımanına “dur” diyemeyen bazı çevrelerin, Rusya’ya dönüp "yeter artık" diyemeyen bazı çevrelerin Türkiye’ye dönüp 'sınırlarını aç' diye bir tavsiyede bulunmasını da iki yüzlülük olarak görüyorum.

2 milyon 600 bin Suriyeliyi ağırlarken kimseye sormadık. Şu anda kapımızda olan 60 bin Suriyeliye de her türlü imkanı sınır ötesinde verirken, bütün aşını, koruma ve barınma imkanlarını sağlarken de kimseye sormuyoruz. Gelmek isteyen Suriyelileri alırız ama birinci önceliğimiz Suriyelilerin, Suriye sınırları içindeki kamplarda barınmasını teminen yeni kamp kuruyoruz.

Türkiye-Halep arasındaki insani lojistik koridorda barbar yönetim tarafından kapatıldı. Halep'te Türkiye'ye gelmeye imkan bulamayan çok sayıda Suriyeli açlıkla karşı karşıya kalacak. Sorumluluğunu yerine getirmeyenlerin söz hakkı yoktur."

"TÜRKİYE İÇİN DEĞİL MÜLTECİLER İÇİN"

Mülteciler için AB'den gelen 3 milyar euro'ya da değinen Davutoğlu, yardımın Türkiye için yapılmadığının altını çizdi.

"Yardımın bir kuruşu dahi Türkiye için kullanılmayacak" diyen Başbakan, şunları kaydetti:

"Türkiye, 3 milyar euro ile mülteci pazarlığı yapacak kadar insani vicdandan uzak bir ülke değildir. Biz kimseyle mültecilerin maliyetinin pazarlığı yapmadık, yapmayız.

3 milyar euro görünüşte yüksek gelebilir ama Suriye krizi bakımından bakıldığında sadece kamplarda kalanlar için 10 milyar euro harcadık. Böyle bir yardımla külliyen mülteci sorununun maliyeti karşılanıyor denilirse yanlış olur. Bu bir yıllık ilk aşamada verilen bir yardım olarak anlaşma sağlanmıştır."

ABD'NİN PYD AÇIKLAMASINA ELEŞTİRİ

ABD'den gelen "PYD'yi terör örgütü olarak görmüyoruz" açıklamasını da değerlendiren Davutoğlu, "ABD'nin tutumunu netleşmesini bekliyoruz" dedi.

Başbakan, "Eğer birisi PYD ve YPG'nin terör örgütü olmadığını söylüyorsa ya Ortadoğu'daki gerçeklikten ya Irak'tan Sincar üzerinden Suriye'ye sağlanan destekten ya Kandil'de eğitilen Suriyeli, PYD'li teröristlerden habersiz demektir. Eğer birisi 'PKK terör örgütüdür ama YPG terör örgütü değildir' diyorsa eldeki bu istihbaratlara rağmen o zaman biz bir samimiyet sorgulaması yaparız" diye konuştu.

Davutoğlu ayrıca, "DEAŞ mevzilerini nasıl vurduysak Türkiye'ye zarar verecek diğer örgütleri de aynı şekilde vururuz" ifadelerini de kullandı.

HOLLANDALI YATIRIMCILARA ÇAĞRI

Öncesinde ise Lahey'de düzenlenen "Yatırımcılar Forumunda" konuşan Davutoğlu, Hollandalı yatırımcıları Türkiye'ye davet etti. 

"Ekonomik açıdan istikrarın yabancı yatırımcılar için fırsat olduğunu" vurgulayan Başbakan "4 yıl içinde başka seçim olmayacak. Jeopolitik zorluklar var fakat Türkiye güçlü bir liman" ifadesini kullandı.

Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin yüzde 4 civarındaki büyüme oranının, Çin  ve Hindistan'dan sonra en yüksek oran" olduğuna dikkat çekti. 

Sayfa Yükleniyor...