Bakanlar Kurulu sonrası açıklama

Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, IŞİD ile mücadele için "Sınırlarımız dışında da mücadelede kararlıyız" dedi.

Haberler - ntv.com.tr 09.11.2015 - 19:33 | Son Güncelleme : 09.11.2015 - 21:57

Bakanlar Kurulu sonrası açıklama

Geçici Bakanlar Kurulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında son kez toplandı. 

Toplantı sonrası kameralar karşısına geçen Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Terörle mücadeleye değinen Kurtulmuş, ", IŞİD'le ve tehdit oluşturan tüm terör örgütlerine karşı, nasıl kendi sınırlarımız içinde mücadele veriyorsa, sınırlarımız dışında da mücadelede kararlıdır" dedi.

Kurtulmuş'un açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"1 Kasım seçimleri geçmiş seçimlere göre en olaysız seçimlerden oldu. Ciddi bir şekilde başarılı ve olaysız bir seçim günü geride bırakıldı. Seçim sonrasında sandıkların açılması, oyların sayılması açısından itirazın en az olduğu seçimlerden biri oldu. 

siyasi tarihinin en yüksek katılımlı seçimlerinden birisidir. Vatandaşlarımız güven ve istikrarın sağlanması için sandığa gerekli ilgiyi göstermiştir. Geçici bakanlar kurulu göreve geldiğinde ağır bir baskıyla karşılaştı. Hedefleri Türkiye'nin birliği bütünlüğü ve seçimlerin yapılamamasıydı.

Türkiye'de 35 yıldır devam eden bir terör süreci var. Bu süreç Türkiye için hayati önem taşıyor. Bir elinde silah olacak diğer eliyle halay çekeceksiniz, öyle çey olmaz. Devletin meşru güçlerinin dışında kimsenin eline silah almaması ilk şarttır.

IŞİD ile mücadeleye gelince. Türkiye 20 Temmuz'dan sonra zor bir süreç yaşıyor. Üstün bir koordinasyonla bu süreci mümkün olduğu kadar etkin bir şekilde geçiyoruz.

Türkiye'nin üzerindeki tehdit sadece kendi sınırları içerisindeki terör tehdidi değil. Sınırımızın öte tarafında yönetilemeyen 2 ülke var. Suriye bir örgütler konfederasyonu haline geldi. 

IŞİD başta olmak üzere bir çok örgüt Türkiye'yi tehdit altına almak istemekte. Dolayısıyla Türkiye IŞİD'e ve tehdit oluşturan bütün terör örgütlerine karşı nasıl kendi sınırlarımız içerisinde mücadele veriyorsak sınırlarımız dışarısında da mücadelede kararlıdır. Hiçbir örgütün Türkiye'ye karşı tehdit oluşturmasına izni vermeyeceğiz."

Sayfa Yükleniyor...