Sinir hücreleri iş başında yakalandı

Bilimciler ilk kez nöronları çalışırken gerçek zamanlı olarak izlemeyi başardı.

Anadolu Ajansı 18.08.2011 - 15:09

Sinir hücreleri iş başında yakalandı

İsviçreli bilim adamları, yaşayan sinir hücrelerinin (nöron) çalışmasını gerçek zamanda ve üç boyutlu olarak görüntülemeyi başardı.

Journal of Neuroscience dergisinde yayımlanan makaleye göre, İsviçre'deki Brain Mind Enstitüsünde görevli bilim adamları, Dijital Holografik Mikroskop (DHM) yardımıyla farelerin beynindeki nöronların nasıl çalıştığını birebir görüntüledi.

Enstitü Başkanı Pierre Magistretti'nin yönettiği araştırmada, normalde şeffaf olan nöronların görüntüleme için özel olarak boyanmasına dahi gerek kalmadı.

Bilim adamları görüntülemede, 683 nanometre sabit dalga uzunluğu bulunan lazer kullandı. İki kola ayrılan lazer ışınlarının yarısı, görüntülenecek örneğe yöneltildi. Diğer yarısı ise karşılaştırma için kullanıldı.

Magistretti, hücrede bir hareket olduğunda farklı kırılan ışın yardımıyla elde edilen görüntülerin, bugüne kadar bir hücreden alınan görüntülerden 50 kat keskin olduğunu belirtti. Özellikle mekansal derinlik konusunda yöntemin üstün olduğunu ifade eden Magistretti, 10 nanometrelik (1 nanometre=milimetrenin milyonda biri) yükseklik farklarının bile çok net göründüğünü vurguladı. Magistretti, kullanılan kameraya göre saniyede 1000'e kadar kare elde edilebileceğini bildirdi.

Magistretti, kolay, hücre kültürlerinde kullanılabilecek ve oldukça hassas olan bu yöntemin alzheimer ve parkinson gibi nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde kullanılacak yeni ilaçların geliştirilmesinde önemli rol oynayabileceğini kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...