Sınır kapısında patlama: 13 ölü

Cilvegözü Sınır Kapısı'nda öğle saatlerinde büyük bir patlama meydana geldi. Olayda 4'ü Türk 13 kişi yaşamını yitirdi, 26 kişi de yaralandı. Başbakan Yardımcısı Arınç, patlamanın Suriye plakalı panelvan minibüste meydana geldiğini bildirdi.

11.02.2013 - 15:12

Sınır kapısında patlama: 13 ölü

Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'nda saat 15.00 sıralarında büyük bir patlama meydana geldi.


Olayda 4'ü Türk, 13 kişi hayatını kaybetti. Patlamada 8'i ağır, yaklaşık 26 kişi de yaralandı.

Tampon bölgedeki patlamada ölenler arasında Türk gümrük görevlisinin bulunmadığı bildirildi.

Olayda yaklaşık 15 otomobil de büyük hasar gördü. Bazı araçlar tamamen kullanılamaz hale geldi.

Park halindeki araçlarda da yangın çıktı. Yangın, ekipler tarafından söndürüldü.

Patlamanın olduğu bölge. Patlamanın olduğu bölge.

BOMBALI ARAÇ
Patlamanın bomba yüklü bir araçtan kaynaklandığı öğrenildi.

Olayın ardından bölgeye çok sayıda ambulans sevk edildi. Bölgede güvenlik tedbirleri de alındı.

ARINÇ: ARAÇ SURİYE'DEN GELDİ
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında patlamayla ilgili açıklamalarda bulundu.

Arınç, patlamanın Suriye plakalı panelvan minibüste meydana geldiğini belirterek, patlayıcının cinsinin henüz tespit edilemediğini bildirdi.

Arınç, ''Patlamanın siyasi amaçlı olup olmadığı da tartışılıyor'' diye konuştu.

‘BÜYÜK BİR GÜRÜLTÜ DUYDUK’
Patlamada hafif yaralanan ve Reyhanlı Devlet Hastanesi'nde ayakta tedavi olan Yusuf Yalçınkaya, akrabalarını uğurlamak için sınır kapısında bekledikleri sırada patlama meydana geldiğini anlattı.

Yalçınkaya, "Bir araçta aniden patlama oldu. Büyük bir gürültü duyduk. Patlamanın ardından olay yerinde çok sayıda ölü ve yaralının olduğunu gördüm, bir anda ne olduğunu anlayamadık'' diye konuştu.

Bu arada, Cilvegözü Sınır Kapısı'na giden yol trafiğe kapatılarak, geniş güvenlik önlemleri alındı.

3'Ü TÜRK 13 KİŞİ ÖLDÜ
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ve İçişleri Bakanı Muammer Güler, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki patlamaya ilişkin incelemelerde bulunmak üzere özel uçakla Hatay'a gitti.

İçişleri Bakanı Güler, Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, patlamada hayatını kaybedenlerin sayısının 13'e yükseldiğini söyledi.

Güler, hayatını kaybedenlerden 3'ünün Türk (4 olarak düzeltildi), 10'unun Suriyeli olduğunu bildirdi. Güler olayda 26 kişinin de yaralandığını belirtti.

Patlama nedeniyle 19-20 araçta hasar meydana geldiğini belirten Güler, ''Olay anından 2 dakika önce kırmızı bir aracın, 22 dakika önce de gri renkli bir aracın orada park ettiği ve kesinlikle Suriye'den gelen araçlar oldukları, kamera görüntüleriyle de tespit edilmiş durumdadır. Bu araçlardan birinin patlayan araç olduğu biliniyor. Patlamadan 2 dakika sonra da bir başka patlama var. Ama bunun yandaki aracın deposundan kaynaklandığı ifade ediliyor'' dedi.

Güçlü bir patlayıcı kullanıldığını ifade eden Güler, ''Zaten orada 4 kapı var. 2'si kapalı. Kapalı olan Gümrük lojmanlarının bulunduğu yere yakın bir yerde patlama meydana geliyor'' diye konuştu.

KURTULMUŞ: HAİN BİR SALDIRI
NTV’nin canlı yayınına katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, ilk bilgilere göre olayın bir saldırı olduğunu söyledi.

Kurtulmuş, “Öncelikle ölenler için Allah’tan rahmet diliyoruz. Son derece hain ve kötü bir saldırı. Toplanan ilk bilgilere göre, olay bir saldırı gibi görünüyor” dedi.

Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir an evvel bu bölgedeki bu tansiyonun düşürülmesi, halkın istediği istikamette bir rejim kurulması gerekiyor. Bu olayın onlarcası her gün Suriye’de tekrarlanıyor. Suriye’nin iç meselesi olmaktan çıktı, artık bizi de etkiliyor. Daha önce de bombalar düştü, uçağımız düşürüldü. Bunun bir an evvel bitmesini temenni ediyoruz. Türkiye, her zaman olduğu gibi serinkanlılığını koruyarak süreci karşılayacaktır. Bu olayın aslı, çok kısa bir süre içinde Türk yetkililer tarafından ortaya çıkartılacaktır.”

CHP’Lİ AKGÖL: BENCE İNTİHAR SALDIRISI
NTV’ye konuşan CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl de sınır kapısının sadece yardım araçlarına değil, herkese açık bir kapı olduğunu söyledi.

CHP’li Akgöl, olay yerinde inceleme yaptığını belirterek, “Olay Türk sınır kapısının girişinde oldu. Gördüğümüz manzara, hoş bir manzara değildi. Ölü sayısının 13-14'e çıkacağını düşünüyorum. 25-30 araç hasar gördü” dedi.

Hasan Akgöl, "Olaya vahşet diye bakıyorum. Kim tarafından, nasıl yapılırsa yapılsın bir insanlık ayıbı olarak bakıyorum" diye konuştu.

Olayın bir intihar saldırısı olduğunu düşündüğünü ifade eden Akgöl, şöyle konuştu: “Ben intihar saldırısı olduğunu tahmin ediyorum. Tüp aracı olsa çevrede tüp parçaları olurdu. Havan topu olsaydı, olay yerinde çukur meydana gelirdi. Provokasyon olduğunu düşünüyorum. Olay kamera kayıtlarının incelenmesi sonucu ortaya çıkacak.”

'MUHALİFLER GERÇEKLEŞTİRDİ'
Suriye’yle olan ilişkilerin durumuna dikkat çeken Hasan Akgöl, “Böyle bir aracın kontrol edilmeden buraya kadar gelmesi düşünülmesi gereken bir olaydır” dedi.

Olaydan Suriyeli muhalifleri sorumlu tutan Akgöl, “Suriye ordusunun, buradaki 4 bölgeyi boşalttığını biliyoruz. Saldırının muhalif güçler tarafından yapıldığını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

AKÇAKALE’DE 5 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRMİŞTİ
Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde 4 Ekim 2012'de Suriye tarafından atılan top mermisi nedeniyle 5 kişi hayatını kaybetmiş, 10 kişi de yaralanmıştı.

Bu olaydan sonra Şanlıurfa ve Hatay’a birçok kez havan topu mermisi düşmüştü.

Türkiye, art arda yaşanan olayların ardından Suriye'ye nota vermişti. Bunun ardından alınan karar uyarınca, Suriye'den gelen havan topu mermilerine karşılık verilmişti.

SINIR KAPISI KAPATILMIŞTI
Suriye'deki çatışmaların şiddetlenmesinin ardından Cilvegözü Sınır Kapısı 4 ay önce kapatılmıştı. Ancak Suriye tarafından pasaportla girişlere izin veriliyordu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...