Sınıra kanallı önlem

Suriye sınırındaki kritik alanlarda yasadışı geçiş ve kaçakçılığı önlemek için en az iki metre genişliğinde, üç metre derinliğinde kanallar kazıldı.

Anadolu Ajansı 24.06.2013 - 16:35

Sınıra kanallı önlem

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) hudutta yasadışı sınır geçişleri ve kaçakçılıkla mücadelesi aralıksız sürüyor.

Şanlıurfa'nın Suriye sınırındaki "kritik" olarak nitelendirilen bazı yerlerde tel örgülerin arkasındaki alanlara iş makineleri ile kanallar kazıldı.

En az iki metre genişliğinde üç metre derinliğindeki kanallarla kaçakçılığa engel olmak ve yasadışı sınır geçişlerine müdahale edebilmek için zaman kazanılması amaçlanıyor.

‘KOBRA’LAR SINIR HATTINDA
Önlemlerin arasında zırhlı araçlarla yapılan "motorlu devriye" görevi de bulunuyor. 5 kişiden oluşan devriye timi "Kobra" adı verilen taktik tekerlekli zırhlı araçlarla hudut boyunca devriye geziyor.

Gece ve gündüz devriyeye çıkan timin kullandığı zırhlı araçta, termal ve gece görüş kameraları da bulunuyor. Lastiği patlasa dahi yoluna devam etme özelliği bulunan araç, ağır silahlara da sahip.

Hudut olaylarına ilk müdahaleyi devriye timi yaparken bazı durumlarda time geliştirilmiş zırhlı personel taşıyıcılar da eşlik ediyor.

BİNBAŞIOĞLU: KAÇAKÇILIK VE YASADIŞI GEÇİŞİ ÖNLEYECEK
Hudut Tabur Komutanı Yarbay Sertaç Binbaşıoğlu, hudut hattının tamamında sınır fiziki güvenlik sisteminin bulunduğunu söyledi.

Söz konusu sistemin kaçakçılık ve yasadışı sınır geçişlerini engelleyecek nitelikte olduğunu vurgulayan Binbaşıoğlu şöyle konuştu:

"Sistem, Türkiye-Suriye siyasi sınır hattını oluşturan demiryolu hattından itibaren 300-400 metre genişliğinde engel sistemleri, iz tarlası ve devriye yolundan oluşmaktadır. Ayrıca kaçakçılığın yoğun olarak yaşandığı bölgeler, iki metre genişliğinde üç metre derinliğinde kanallar ve 2.5 metre yükseklikteki tellerle takviye edilmiştir.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...