Sınırı geçemeyen İstanbul'a dönüyor

Sınırı geçemeyerek İstanbul'a dönen 20 yaşındaki Ganya: "Otobüsler bizi Meriç kıyısında bıraktı, oradan karşıya geçilmiyor. Birinin bebeği yanımızda öldü. Saatlerce yürüdükten sonra taksiler 500 TL istedi. Sınırı geçenler şimdi Yunanistan'da, geçene kadar bekleyeceğiz."

ntv.com.tr 06.03.2020 - 08:16

Sınırı geçemeyen İstanbul'a dönüyor

Avrupa'ya gitmek için Türkiye'nin farklı illerinden İstanbul'a gelen göçmelerin Aksaray Meydanı'ndaki yolculuğu sürüyor.

Göçmenler arasında Edirne'ye gidip Yunanistan sınırını geçemediği için geri dönenler de var. Onlardan biri de 20 yaşındaki Ganya Şimşek.

Milliyet gazetesinden Çiğdem Yılmaz'ın haberine göre Ganya, Avrupa'ya gitmek için Antalya'dan 5 gün önce İstanbul'a gelmiş. Aksaray'dan da otobüsle 4 gün önce Edirne gitmiş. Ancak sınırı geçmediği için tekrar İstanbul'a dönmüş.

Şimşek Edirne macerasını şöyle anlattı:

“Ben çifte vatandaşım. Annem Türk babam da Suriyeli. Suriye'de savaş çıkınca, 6 yıl önce Türkiye'ye geldik. Ailemden bazıları Alman ya'ya gitti. Sınır kapılarının açıldığını duydum. Otobüsler bizi 150 TL'ye Edirne'ye götürdü. Biz sınır kapısına gitmek istiyorduk ancak otobüsler Meriç kıyısında bıraktı. Orada karşıya geçilmiyor. Dönmek için ulaşım araçları falan da yoktu. Saatlerce araç bulana kadar yürüdük. Bizimle Meriç kıyısında bekleyenlerden birinin bebeği de yanımızda öldü. Herkes bebeğin soğuktan ölmüş olabileceğini düşünüyor. Saatlerce yürüdükten sonra yanımıza taksiler geldi. Bizi götürmek için 500 TL istedi. Bizimle gelen iki arkadaşımız sınıra gitti. Biz diğer 3 arkadaşta İstanbul'a döndük. Sınırı geçenler şimdi Yunanistan'da. Biz de yine Edirne'ye gideceğiz. Hayalim Avrupa. Sınırı geçene kadar bekleyeceğiz." 

GÖÇMENLERE DARP GÖRÜNTÜLERİ

Sayfa Yükleniyor...