"Sınırlı operasyon bizi tatmin etmez."

Açıklama Çankaya Köşkü'nde düzenlenen 30 Ağustos resepsiyonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan'dan geldi.

Olası Suriye operasyonuna yönelik değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Sınırlı operasyon bizi tatmin etmez ama şu andaki görüntü öyle gibi görünüyor. Kosova olayını burada sergilemeleridir aslolan. Yoksa 24 saatte uğra-çekil bu olmaz.

Ama orada biliyorsunuz, aklımda kaldığı kadar 78 gün Kosova'da bir mücadele sürdü. Ondan sonra iş temizlendi. Kosovalılara bırakıldı ve çekildiler. Böyle bir durum.

Aslolan burada rejimi zayıf düşürmek veya rejimi bu işi bırakma noktasına getirmektir. Çünkü bırakma noktasına geldiği zaman Suriye Ulusal Koalisyonu ister istemez devreye girecektir."

'MÜDAHALE G-20 ÖNCESİ OLABİLİR'
Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin açıklamalarına ilişkin, "Kerry'nin açıklamalarına bakılırsa G-20 öncesi müdahale olabilir" diye konuştu.

PUTİN İLE GÖRÜŞECEK
Başbakan Erdoğan, 5 - 6 Eylül'de St. Petersburg'da yapılacak G-20 zirvesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceğini, Obama ile de kısa bir görüşme yapma ihtimali olduğunu belirtti.

Erdoğan, bölgedeki gidişatın sıkıntılı olması durumunda Arjantin ziyaretini erteleyebileceğini dile getirdi.

Erdoğan tezkere tartışmalarına da değindi. Şu anda tezkreye ihtiyaçları olmadıklarını söyleyen Erdoğan, "Tezkerenin 4 Ekim'e kadar süresi var. Şu andaki süreç Meclis zaten tatilde. Olağanüstü toplantıya gerek olur mu olmaz mı Bunu Sayın Cumhurbaşkanımızla da görüşürüz. Meclisin kapalı olduğu dönemde Cumhurbaşkanımızın yetkisi var" diye konuştu.

Suriye ile ilgili gelişmeler Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'a da soruldu. "Bizim kimyasal silah kullanıldığına dair bir tereddütümüz yok" diyen Yılmaz, konuyla ilgili Türkiye'den bir talepte bulunulmadığını ifade etti. Yılmaz, Esad yönetiminin iktidardan uzaklaştırılması gerektiğinin de altını çizdi.

ABD tarafından yapılan açıklamada operasyonun hedefinin rejim değişikliği değil, yönetimi cezalandırmak olduğu belirtilmişti.

ÖZEL: HER TÜRLÜ TEDBİR ALINIYOR
Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel ise TSK'nın mevcut tezkeredeki direktife göre çalıştığını söyleyerek, "Endişeye gerek yok güvenlikle ilgili her türlü tedbir alınıyor" diye konuştu.