‘Sınırötesi’ protestosuna müdahale

Taksim Meydanı'nda PKK kamplarına düzenlenen ''sınırötesi'' operasyonları protesto etmek isteyen gruba polis müdahale etti.

21.08.2011 - 13:54

‘Sınırötesi’ protestosuna müdahale

Taksim Meydanı’nda ''sınırötesi'' operasyonları protesto etmek için izinsiz gösteri yapmak isteyen İstanbul Kent Konseyi üyesi bir gruba polis izin vermedi.

Bunun üzerine protestocu grup slogan atarak Tarlabaşı Bulvarı'nın Eminönü istikameti yönünde yola oturdu.

Çevik Kuvvet ekiplerinin yolun açılması yönündeki ikazlarına uymayan gruba, ekipler tarafından müdahale edildi.

Bazı göstericiler gözaltına alınırken, bazı göstericiler ara sokaklara kaçtı.

'BARIŞ TALEBİNE KARŞILIK GAZ BOMBASI'
Bazı BDP milletvekilleri ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, olayların ardından BDP İstanbul İl Başkanlığı önünde toplandı.

Burada konuşan İstanbul Demokratik Kent Konseyi Başkanı Ömer Gölge, son günlerde yaşanan ''sınırötesi'' operasyonlarından duydukları endişeyi dile getirdi.

BDP Siirt Milletvekili Gültan Kışanak da konuşmasında, on binlerce kişinin bugün Taksim Meydanı'nda barış için buluşmak istediğini ifade ederek ''Grup, savaşı durduralım diyecekti. Çözümden yana olan herkes Taksim'de barışı haykıracaktı. Bu barış talebinin karşısına, gaz bombaları, coplar ve panzerlerle çıktılar'' dedi.

Bağımsız İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, ''Ne zaman barış için alanlara çıksak İstanbul polisinin terörü, şiddeti ve saldırısıyla karşı karşıya kalıyoruz. Bugün 'Savaş olmasın, barış olsun' diye Taksim Meydanı'nda hükümete yapacağımız çağrı engellenmiştir'' diye konuştu.

İKİNCİ MÜDAHALE
Basın açıklamasına katılan ve aralarında BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in de bulunduğu grup, il başkanlığına geçerken, ara sokaklardan alana gelen yüzleri maskeli bir grup, güvenlik önlemi alan çevik kuvvet ekiplerine taş ve havai fişek attı.

Çevik kuvvet ekipleri de göstericilere biber gazıyla müdahale etti. Bu sırada bazı gazeteciler ile vatandaşların yoğun gaz bombasından etkilendiği görüldü.

Olaylarla ilgili olarak 9 kişi gözaltına alınarak Emniyet'e götürüldü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...